“Nino Negri 3000 | Vigna Fracia” Valgella Valtellina Superiore DOCG 2016 · MAGNUM in OWC
Nino Negri | Lombardy
Nino Negri S.p.A. | Via Ghibellini 3 | IT 23030 Chiuro
1,5 l · 199,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customer
Seven hectares surrounded by a hostile world. The Vigna Fracia is located where the Alpine valleys meet, where glacial winds ensure temperatures that are below the average for the already cool Valtellina. It is historically the coldest zone in the region – and yet lavender and rosemary grow wild here between the dry stone walls. This contradiction has characterised the wine since 1897, when Nino Negri acquired this parcel: his oldest, his most idiosyncratic. Where the Sforzato Carlo Negri favours concentration through drying, the Vigna Fracia chooses the classic path. No appassimento method, no sultana sweetness – instead a pure red wine vinification that preserves the Nebbiolo's alpine freshness. After fermentation, the wine rests for twelve months in medium-sized oak barrels, followed by two years of bottle ageing in the valley. At the end of 2020, the magnums began their ascent: five years in the rock cellars of Bormio and Livigno at 3,000 metres. Two paths, one goal – altitude as the finishing touch.
Deep ruby red with garnet reflections. Wild rose and violets, ripe cherries and plums unfold on the nose, interspersed with the spicy flavours that the Mediterranean undergrowth brings to the grapes – lavender, rosemary and a hint of thyme. The elegance of the unadulterated Chiavennasca is evident on the palate: silky tannins, lively acidity, a mineral depth that tells of the blue slate of the steep slopes. Where the Carlo Negri demonstrates power, the Fracia responds with finesse – two faces of the same mountain. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Nino Negri
Lombardy
-
299,00 €
!["Nino Negri 3000 | Carlo Negri" Sforzato di Valtellina DOCG 2016 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 199,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 129,00 €
!["Cinque Stelle" Sforzato di Valtellina DOCG 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 86,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2020]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2019]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available
Customers who bought this product also bought:
- 299,00 €
!["Nino Negri 3000 | Carlo Negri" Sforzato di Valtellina DOCG 2016 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 199,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available




