Schioppettino Friuli Colli Orientali DOC 2022
Ronco del Gnemiz | Friuli
Az. Ronco del Gnemiz Soc. Agr. | Via Ronchi 5 | IT 33048 San Giovanni al Natisone
0,75 l · 62,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
Light ruby-coloured, cherry-fruity and with a lot of character of its own. The red variety also known as Ribolla Nera has been interpreted by Ronco del Gnemiz with a great deal of character. It is soft, delicate, juicy, fruity and wonderfully precise and long. It leaves a hint of sour citrus fruit and ends with a light structure and a colour like liquid lavender. Lovers of Schioppettino will fall head over heels in love with this wine. SUPERIORE.DE
"The 2022 Schioppettino entices with its peppery rose and herbal tones before revealing nuances of graphite and wild blueberries. It is beautifully balanced, round and soothingly supple, with depths of ripe red and blue fruits propelled by juicy acidity as crunchy mineral tones inform the close. This finishes long and pleasantly chewy, leaving a resonance of lavender and hints of spice to fade slowly." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ronco del Gnemiz
Friuli
-
!["San Zuan" Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 49,00 €
![Schioppettino Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Corrado di Manzano" Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 59,00 €
!["Rosso del Gnemiz" Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
![Chianti Classico DOCG 2023]()
17,90 €16,99 €0,75 l · 22,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 64,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2019]()
0,75 l · 85,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
![Refosco dal Peduncolo Rosso "Zuc di Volpe" Friuli Colli Orientali DOC 2013]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 32,00 €
!["Pignacolusse" Rosso Venezia Giulia IGT 2018]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








