Pinot Grigio Collio DOC 2023
Dario Raccaro | Friuli
Raccaro di Raccaro Dario & C. | Via San Giovanni 87 | IT 34071 Cormons
0,75 l · 30,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
In addition to his Friulano vineyards, Dario Raccaro has been cultivating a small vineyard planted with 100% Guyot Pinot Gris vines for many years. Since the 2022 vintage, he has been selling just 2,000 bottles of this fine wine and we are delighted to have received an allocation. Pale straw yellow in colour, with a fine, floral bouquet with traces of flint and white smoke. Well-structured on the fresh palate, soft and flowing, very velvety and deep at the same time, a masterful interpretation of Pinot Gris! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Dario Raccaro
Friuli
-
39,00 €
![Merlot Collio DOC 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Collio Bianco DOC 2024]()
26,00 €23,99 €0,75 l · 31,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately!["Vigna del Rolat" Friulano Collio DOC 2024]()
26,00 €23,99 €0,75 l · 31,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 26,00 €
!["Vigna del Rolat" Friulano Collio DOC 2025]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 39,00 €
![Malvasia Collio DOC 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["del Pompiere" Merlot Venezia Giulia IGT 2021]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
!["Titut Ros" Merlot Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Gris" Pinot Grigio Friuli Isonzo DOC 2021]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








