Collio Rosso DOC 2020
Borgo del Tiglio | Friuli
Az. Agr. Borgo del Tiglio di Nicola Manferrari | Via San Giorgio 71 | IT 34071 Brazzano
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Collio Rosso is beautiful and seductive with an abundance of raspberry jam and plums, complemented by wild herbal notes and peppery flowers. Its textures are like pure silk, introducing a polished and cool blend of red and black berries with hints of citrus and tangerine. The palate remains concentrated and fresh, only slightly structured and with lingering violet and lavender tones. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Borgo del Tiglio
Friuli
-
68,00 €
!["Etichetta Scura" Sauvignon Bianco Collio DOC 2023]()
0,75 l · 90,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 69,00 €
![Collio Rosso Riserva DOC 2020]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 68,00 €
!["Etichetta Scura" Chardonnay Bianco Collio DOC 2023]()
0,75 l · 90,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 39,00 €
![Malvasia Collio DOC 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 39,00 €
!["Ros di Buri" Merlot Friuli Colli Orientali DOC 2019]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 48,00 €
!["Voos dai Ciamps" Merlot Friuli Isonzo DOC 2019]()
0,75 l · 64,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Merlot Collio DOC 2022]()
39,00 €34,99 €0,75 l · 46,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 39,00 €
![Sauvignon Bianco Collio DOC 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available








