Pecorino Terre d’Abruzzo IGT 2025 (BIO)
Fattoria La Valentina | Abruzzo
Fattoria La Valentina s.r.l. | Via della Torretta 52 | IT 65010 Spoltore
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
This characterful Pecorino comes from the gentle hills of the Colline Pescaresi, where cooler air currents from the Apennines mingle with maritime freshness. Pale straw yellow with greenish highlights. Delicate aromas of lime, white peach, yellow melon and wild fennel. Fresh and juicy on the palate, with lively acidity, delicate fruit and a hint of salty minerality. An elegant white wine that expresses its terroir – crystal-clear, invigorating and authentically Abruzzese. SUPERIORE.DE
"A savory and detailed wine with aromas of olives, hops, smoke and peat. Light-bodied, zesty and slightly phenolic, with an almond finish. From organically grown grapes. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria La Valentina
Abruzzo
-
77,00 €
!["Binomio Collezione" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2017]()
0,75 l · 102,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 9,50 €
![Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Spelt" Cerasuolo d'Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Bellovedere" Montepulciano d'Abruzzo Terre dei Vestini Riserva DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 8,90 €
![Pecorino Bianco Controguerra DOC 2025]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately





