“Elisi” Grappa invecchiata · in gift box
Distillerie Berta | Piedmont
Distillerie Berta S.r.l. | Via Guasti 34/36 | IT 14046 Mombaruzzo
0,5 l · 72,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Elisi is a barrique-aged blend of grappas from different vintages and grape varieties. The marc from Barbera, Nebbiolo and Cabernet Sauvignon give this grappa elegance, finesse and complexity. SUPERIORE.DE
"A clear nose, with aromas of ripe apricot and pine resin, nuances of almonds and floral hints. Soft and harmonious on the palate, again with pleasant fruity apricot notes. Lingers for a long time." Falstaff
11.07.2023
Guter Standardgrappa aus dem Hause Berta
18.01.2018
sehr zu empfehlen
01.10.2013
Sehr schöner Grappa für alle Gelegenheiten.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Distillerie Berta
Piedmont
-
49,00 €
!["MCMXLVII Aquardens Composita" affinata <br>in gift box]()
0,7 l · 70,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 379,00 €
![Grappa invecchiata 2016 <br>3 bottles in OWC]()
2,1 l · 180,48 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 159,00 €
!["Castelletto dell' Annunziata" Grappa invecchiata <br>in OWC]()
0,7 l · 227,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 119,00 €
!["Casalotto" Acquavite di vino Riserva 1992 <br>in OWC]()
0,7 l · 170,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available
Customers who bought this product also bought:
- 33,00 €
![Grappa Il Moscato Monovitigno <br>in gift box]()
0,7 l · 47,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 37,00 €
!["Unica" Grappa bianca <br>in gift box]()
0,5 l · 74,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 11,90 €
![Metodo Charmat Spumante brut]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
![Mirto Rosso di Sardegna]()
0,7 l · 28,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








