“Montanello” Rosato Toscana IGT 2024 (BIO)
Tenuta di Lilliano | Tuscany
Tenuta di Lilliano | Loc. Lilliano 8 | IT 53011 Castellina in Chianti
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Wonderfully aromatic, fresh and inviting rosato from the small family winery. Deep pink to cherry red in colour. Fresh on the palate, with good structure and pleasant mouthfeel, fine acidity, fruity on the medium-long finish with beautiful berry and orange flavours. For us, a perfect accompaniment to Mediterranean fish dishes. SUPERIORE.DE
19.01.2026
Frischer Rose
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Lilliano
Tuscany
-
28,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 36,00 €
![Chianti Classico Gran Selezione Castellina DOCG 2021]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 66,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 33,00 €
!["Anagallis" Rosso Toscana IGT 2019]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 15,90 €
![Chianti Classico DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Capitel Tenda" Soave Classico DOC 2024]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Velante Bertarosé" Rosato Verona IGT 2023]()
9,90 €7,99 €0,75 l · 10,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available- 10,90 €
!["Rosamundi" Rosato Maremma Toscana DOC 2025]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








