Metodo Classico Blanc de Noirs VSQ (2019) brut
Fèlsina | Tuscany
Fèlsina S.p.A. s.a. | Via Montanini 54 | IT 53100 Siena
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Rich and elegant cuvée made from 60% Sangiovese and 40% Pinot Noir, matured on the lees for 48 months. Intense straw yellow in the glass with golden reflections, the perlage is fine and persistent. Rich notes of citrus and red fruits on the nose, with subtle hints of sweet spices and melted butter in the background. Creamy and balanced on the palate, with an impressive balance between freshness and depth. Refined and long on the finish. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fèlsina
Tuscany
-
89,00 €
!["Colonia" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2018]()
0,75 l · 118,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 580,00 €
!["Colonia" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2019 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 128,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 46,00 €
!["Maestro Raro" Cabernet Sauvignon Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Correggiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 46,00 €
!["Zero" Metodo Classico Alta Langa Riserva DOCG 2017 pas dosé]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 83,00 €
!["Palazzo Lana Extrême" Franciacorta Riserva DOCG 2011 extra brut]()
0,75 l · 110,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 36,00 €
!["Cuvée Royale" Franciacorta DOCG brut]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Blanc de Blancs Franciacorta DOCG brut]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








