“Collezione Fabrizio Bianchi” Chardonnay Toscana IGT 2024
Castello di Monsanto | Tuscany
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The vines, which are over 50 years old, lie outside the Chianti Classico appellation and were planted by Fabrizio Bianchi back in the 1970s as a sort of "labour of love". Inspired by the great white wines of Burgundy, it was initially fermented exclusively in wooden barrels. Since 2000, however, the proportion of grapes fermented in oak has fallen steadily, so that today almost 70% of the grapes are fermented in stainless steel tanks, which lends the wine freshness and elegance. Delicate fruit, with barely perceptible oak. Fresh and of medium body on the palate; its Burgundian character, along with its lovely structure and length, gradually come to the fore. A refined and fruit-driven Chardonnay that wonderfully embodies both its grape variety and the terroir, whilst never seeming heavy or overbearing. SUPERIORE.DE
"The 2024 Collezione Fabrizio Bianchi Chardonnay is a rare Tuscan Chardonnay with real character. Notes of citrus zest, slate, crushed stone, mint and white pepper come through beautifully. It possesses superb tension and energy. I would allow it one or two years' bottle ageing. In the past, this Chardonnay has shown its best side after a certain period of bottle ageing. I suspect this will also be the case here." Vinous
"Medium-bodied, the wine offers good minerality and freshness, with a streamlined quality that keeps the palate focused. It feels a bit thinner in this vintage, but that translates into attractive tension and energy instead." Wine Advocate
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Monsanto
Tuscany
-
39,00 €
!["Valdimaggio" Sagrantino di Montefalco DOCG 2020]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Barolo Ravera "Vigna Elena" Riserva DOCG 2017]()
125,00 €109,99 €0,75 l · 146,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 16,90 €
!["Tradition" Lagrein Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 86,00 €
!["Vigna Kolbenhof" Gewürztraminer Alto Adige DOC 2022 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available
Customers who bought this product also bought:
!["Monsanto" Rosso Toscano IGT 2021]()
13,90 €12,99 €0,75 l · 17,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 13,50 €
![Rosso di Montalcino DOC 2024]()
0,75 l · 18,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Nero di Lupo" Rosso Terre Siciliane IGP 2023]()
16,90 €15,99 €0,75 l · 21,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available- 13,90 €
!["Villa Petrognano" Bianco Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








