“Athesis” Metodo Classico Alto Adige DOC 2022 brut
Kettmeir | South Tyrol
Kettmeir s.p.a. | Via delle Cantine 4 | IT 39052 Caldaro
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The grapes for this elegant Metodo Classico come from loose limestone soils with a clay content from the Überetsch and Unterland regions. The three grape varieties are vinified separately, gently pressed and fermented at a controlled temperature of 14°-16°C. The wine is matured in stainless steel on the lees of the first fermentation until spring. The wine is matured in stainless steel on the lees from the first fermentation until spring. Bright straw yellow in colour, fine and persistent perlage, fruity aroma with a subtle hint of yeast and flint. Fresh, dry and very persistent on the palate, with a pleasant aftertaste of dried fruit and a saline touch. SUPERIORE.DE
"Bright straw yellow with greenish reflections and a fine-grained perlage. Yeast, brioche and vineyard peach on the nose, with an intense peppery note. Foamy entry on the palate, with a hint of bitter almond flavour in the mid-palate and grapefruit notes on the finish." Falstaff
29.03.2026
perfekte Perlage
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Kettmeir
South Tyrol
-
26,00 €
!["Athesis" Metodo Classico Alto Adige DOC 2021 brut]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 46,00 €
!["1919" Metodo Classico Riserva Alto Adige DOC 2016 extra brut]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
stored air-conditioned - 36,00 €
![Metodo Classico Alto Adige DOC 2021 pas dosé]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Athesis" Metodo Classico Rosé Alto Adige DOC 2022 brut]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 13,90 €
!["Non Confunditur" Rosso Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Pietranera" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["La Caduta" Rosso di Montalcino DOC 2022]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Spelt" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2021 (BIO)]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available








