Barolo Serradenari DOCG 2019 · Double MAGNUM in OWC
Giulia Negri | Piedmont
Serradenari s.a. | Via Bricco del Dente 19 | IT 12064 La Morra
3 l · 126,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
The single vineyard Serradenari is currently the highest vineyard in the Barolo area and at the same time the historic site of the appellation (MGA - Menzione Geografica Aggiuntiva). The cool and mountainous climate with its clay and marl soils gives rise to a Nebbiolo here that is short on words - it is precise, clear and unambiguous.
All the more exciting when the result opens up with some aeration and maturity and reveals its entire palette of sensuality and loveliness. An impressive drop that leaves hardly anything to be desired in terms of finesse and clarity, were it not for the fact that one or two secrets still lie dormant here, which will only reveal themselves when one fully surrenders to this aristocratic growth. SUPERIORE.DE
"Extremely floral with violets and roses. Orange peel. Forest strawberries. Medium to full body. Very fine tannins and a long and bright finish. Racy and focused. Energetic. Like a Cannubi." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giulia Negri
Piedmont
-
!["La Tartufaia" Pinot Nero Langhe DOC 2022]()
51,00 €47,99 €0,75 l · 63,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 129,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2022]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 1.159,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2021 <br>JEROBOAM 5 liters in OWC]()
5 l · 231,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 659,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2021 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 219,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 439,00 €
![Barolo "Falletto Vigna Le Rocche" Riserva DOCG 2014]()
0,75 l · 585,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 235,00 €
![Barbaresco Asili DOCG 2020 (BIO)]()
0,75 l · 313,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 66,00 €
![Barbaresco "Fausoni" DOCG 2018]()
0,75 l · 88,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 390,00 €
![Barolo "Vite Talin" DOCG 2014 <br>in gift box]()
0,75 l · 520,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned3 units available








