Barbera d’Alba DOC 2023
Bruno Giacosa | Piedmont
Bruno Giacosa | Via XX Settembre 52 | IT 12057 Neive
0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Bright ruby colour with a purple shimmer. The bouquet is fresh and youthful: red cherries, crisp plums, a hint of cranberry and subtle floral nuances. Straightforward on the palate, with clear fruit, present, animating acidity and a fine spicy finish. Thanks to its maturation in stainless steel, it is particularly appealing to drink and shows the unadorned, fruit-emphasised character of the grape variety. A juicy and serious Barbera that clearly expresses its origins and is great fun even when young. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Bruno Giacosa
Piedmont
-
39,00 €
![Nebbiolo d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 679,00 €
![Barolo "Falletto Vigna Le Rocche" DOCG 2022 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 452,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available ![Barolo "Falletto" DOCG 2017]()
209,00 €179,99 €0,75 l · 239,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 34,00 €
![Barbera d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
![Barbera d'Alba DOC 2022]()
24,00 €21,99 €0,75 l · 29,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 27,00 €
![Chianti Classico DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Alta Mora" Rosso Etna DOC 2023]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
![Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore DOCG (2024) brut (BIO)]()
0,75 l · 22,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








