Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2024
Livio Felluga | Friuli
Livio Felluga S.r.l. | Via Risorgimento 1 | IT 34071 Brazzano - Cormons
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A Chardonnay with Friulian soul: the combination of high altitudes, barren flysch soils and temperate climate gives this wine freshness, finesse and character. Light golden yellow in the glass with a greenish tinge. The bouquet is inviting and balanced: yellow apple, white flowers, lemon and a hint of exotic fruit - underpinned by delicate almond and a hint of vanilla, without ever appearing overloaded. On the palate, it is dry, harmonious and clearly contoured, with lively acidity and a fine melting texture. The ageing in stainless steel preserves precision and varietal typicity. A Chardonnay that moves stylistically between freshness and substance - elegant, straightforward and with a noticeable imprint of origin and winemaker's craft. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Livio Felluga
Friuli
-
424,00 €
!["Sosso" Rosso Riserva Colli Orientali del Friuli DOC 2019 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 94,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 22,00 €
![Pinot Grigio Collio DOC 2024]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 35,00 €
!["Illivio" Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Rosato Venezia Giulia IGT 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 34,00 €
!["Potentilla" Sauvignon Friuli Colli Orientali DOC 2020]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 22,00 €
![Sauvignon Bianco Collio DOC 2024]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 31,00 €
!["Dolée" Friulano Friuli Isonzo DOC 2024]()
0,75 l · 41,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
![Pinot Grigio Collio DOC 2024]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







