Limoncello Meletti
Silvio Meletti | Marche
Ditta Silvio Meletti S.r.l. | Zona Industriale Campolungo | IT 63100 Ascoli Piceno
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limoncello by Meletti is an Italian lime liqueur made according to traditional craftsmanship. Fresh, not too sweet and with a pleasant bitter note, the alcohol is well integrated. SUPERIORE.DE
05.04.2026
Gewohnte Qualität wie immer von Meletti!
07.06.2023
Beste
21.08.2022
Lecker und sehr gut!
28.05.2020
Nach der ersten Kostprobe schmeckte der Limoncello etwas künstlich. Von anderen Limoncello Produkten, welche ein Kollege von us direkt aus Italien mitbrachte, waren wir mehr überzeugt.
28.05.2020
Schmeckt mir einfach
17.05.2020
Ich kenne die Meletti Produkte von diversen Besuche im Stammhaus in Ascoli Piceno.Es freut mich, diese bei SUPERIORE bestellen zu können.
07.08.2017
1a - super Ware
21.07.2015
Eisgekühlt im Sommer ein Genuss!
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Silvio Meletti
Marche
-
16,50 €
![Sambuca Meletti]()
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,50 €
![Anisetta Meletti Dry]()
0,7 l · 26,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 17,50 €
![Anisetta Meletti]()
0,7 l · 25,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
![Amaro Meletti]()
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 17,50 €
![Anisetta Meletti]()
0,7 l · 25,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
![Amaro Meletti]()
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
4,50 €Amaretti croccanti alle mandorle
Lenzi / Pietro Masini | Tuscany
0,1 kg · 45,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available
5,90 €Cantuccini classici
Hergestellt für Viani Importe | Germany
0,2 kg · 29,50 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available






