“Selezione del Fondatore Paolo Berta” Grappa invecchiata 2005 · in OWC
Distillerie Berta | Piedmont
Distillerie Berta S.r.l. | Via Guasti 34/36 | IT 14046 Mombaruzzo
0,7 l · 298,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
Grappa Annata Riserva made from Nebbiolo da Barolo and Barbera d'Asti named after the founder Paolo Berta. Perfection for lovers of very old brandies. Ripe golden colour, spicy bouquet of sultanas and tobacco, beautifully accentuated on the palate and with continuous development into the long finish. SUPERIORE.DE
"Beautiful amber colour. Rich, layered and complex on the nose with notes of dried fruit, candied citrus, almonds and roasted flavours as well as a hint of sweet spices. Soft, warm and enveloping on the palate. Very balanced, elegant and long-lasting." Falstaff
Reviews for “Selezione del Fondatore Paolo Berta” Grappa invecchiata 2005 · in OWC
28.11.2021
Den Vorstellungen entsprochen👍
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Distillerie Berta
Piedmont
-
49,00 €
!["MCMXLVII Aquardens Composita" affinata <br>in gift box]()
0,7 l · 70,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 379,00 €
![Grappa invecchiata 2016 <br>3 bottles in OWC]()
2,1 l · 180,48 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 159,00 €
!["Castelletto dell' Annunziata" Grappa invecchiata <br>in OWC]()
0,7 l · 227,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 119,00 €
!["Casalotto" Acquavite di vino Riserva 1992 <br>in OWC]()
0,7 l · 170,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available
Customers who bought this product also bought:
- 149,00 €
!["Magia" Acquavite d'uva 2013 <br>in OWC]()
0,7 l · 212,86 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
19,90 €“Classico” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Terre Stregate | Campania
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
6,90 €Riso Arborio (A)
Riseria Modenese | Emilia-Romagna
1 kg · 6,90 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 59,00 €
!["Arzente" Brandy Italiano <br>in gift box]()
0,5 l · 118,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available








