Olio Extra Vergine di Oliva San Guido 2025
Tenuta San Guido | Tuscany
Soc. Agr. C.I.T.A.I. S.p.A. | Loc. Le Capanne 27 | IT 57022 Bolgheri
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 4 articles per customer
The olive oil from the legendary Tenuta San Guido is in no way inferior to the world-famous wines, reflecting the multi-layered soul of the winery. The Leccino, Moraiolo, Pendolino and Frantoio varieties thrive on around 110 hectares of olive groves in Bolgheri near Livorno. On the demanding soil, the trees are not arranged in the traditional way, but grow in rows between fields and vineyards, as is typical of Tuscan agriculture.
This outstanding Olio di Oliva Extra Vergine, which is obtained exclusively by mechanical means, is greenish-yellow in colour with shimmering reflections. Its flavour is balanced yet complex. This promise is 100% fulfilled on the palate: spicy, peppery notes, hints of almonds and a surprisingly fruity finish. It goes perfectly with bruschetta, fagioli all'olio and grilled fish. SUPERIORE.DE
25.12.2020
Tolles Öl in super Qualität, hat mir bis jetzt am besten geschmeckt. Ich hatte schon einige hochqualitative Öle, auch kroatische. Doch dieses ist mein Favorit.
16.12.2020
Top Produkt
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta San Guido
Tuscany
-
22,00 €“Primo Fiore” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Terre Stregate | Campania
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Correggiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
19,50 €Olio Extra Vergine di Biancolilla Sicilia IGP 2025 (BIO)
Planeta | Sicily
0,5 l · 39,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available
21,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Camigliano | Tuscany
0,5 l · 42,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
22,00 €“Primo Fiore” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Terre Stregate | Campania
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,90 €Crema di carciofi (Artischockenherzencreme)
La Gallinara | Liguria
0,13 kg · 45,38 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available!["Guidalberto" Toscana IGT 2022]()
55,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 99,00 €
!["Marchese Antinori" Chianti Classico Riserva DOCG 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 66,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







