“Trefiano” Carmignano Riserva DOCG 2021 (BIO)
Tenuta di Capezzana | Tuscany
Tenuta di Capezzana S.r.l. | Via Capezzana 100 | IT 59015 Carmignano
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Trefiano was created in 1979 based on an idea by Vittorio Contini Bonacossi, with the aim of showcasing the full complexity and ageing potential of Carmignano. Named after the historic hamlet of Trefiano, where a magnificent 16th-century villa is surrounded by two exquisite vineyards, this Riserva represents the very pinnacle of what the Tenuta di Capezzana has to offer. With just over 5,000 bottles produced annually, Trefiano is one of the rarest and most sought-after Tuscan Riservas – a wine that not only celebrates the present but was created for the future.
The history of Capezzana dates back to the year 804, when the first parchments documented the leasing of vineyards and olive groves. Over the centuries, the estate changed hands several times until Count Alessandro Contini Bonacossi returned to Italy in 1920 after years spent in Spain and purchased the estate from Sara de Rothschild, the widow of Raimondo Franchetti. Not content with this initial acquisition, Alessandro purchased the two neighbouring estates, "Il Poggetto" and "Trefiano" – the very estate that today lends its name to the family's most prestigious wine. What Alessandro began, his descendants continued with tireless passion: His son Augusto, then his grandson Ugo, who, after studying agriculture, was determined to raise the quality of the wines to a new level – a remarkable vision at a time when most producers were still selling their grapes by weight. It was Ugo who replanted Cabernet Sauvignon in the 1950s and fought tirelessly to ensure that Carmignano was granted DOC status in 1975 – the first Tuscan appellation to officially include Cabernet in its blend.
Trefiano embodies this tradition to perfection. The cuvée, comprising 80% Sangiovese, 10% Cabernet and 10% Canaiolo, comes from the two vineyards surrounding Villa Trefiano, situated at an altitude of 200 metres and facing south to south-west. The vines, averaging 23 years of age, are rooted in schist-rich clay soil, which lends the wine that mineral depth and structure that sets it apart from other Carmignanos. Alcoholic fermentation takes place over seven days in stainless-steel tanks, followed by thirteen days' maceration on the skins at 26 to 28 degrees. Malolactic fermentation takes place in French tonneaux, where the wine then matures for eighteen months – considerably longer than the Villa di Capezzana. After bottling, the wine is left to age in the bottle for at least one year before Trefiano leaves the estate. In total, a good three years pass from vineyard to market – time that can be tasted in every sip.
An intense ruby red with garnet-coloured highlights. The bouquet unfolds with opulent aromas of ripe red fruits – cherry, plum and blackberry – complemented by sweet spicy notes of vanilla, cinnamon and clove, underpinned by liquorice and subtle leathery nuances. On the palate, it is a revelation: the wine is perfectly balanced and harmonious, with a delicate, finely woven tannin structure that lends elegance to its full-bodied character. The acidity is present but impeccably integrated, supporting the long, spicy finish, which lingers with notes of sweet liquorice and dark chocolate. Trefiano is not a wine for the impatient. Capezzana knows that Carmignano Riserva takes years to develop its full complexity, and therefore deliberately holds back thousands of bottles to release them after a decade. Its true potential will only become apparent in the years to come. A wine of monumental elegance and impressive longevity, proving that Carmignano wines rank amongst Tuscany's great wines. SUPERIORE.DE
"An intriguing aroma of cherries, liquorice and dried flowers; a powerful texture, with powdery tannins in harmony with the fresh acidity, finishing with notes of wild berries and leather. Impressive for its character." Vinum
"Plum, blackberry, chocolate, cedar and sweet spice flavors are the hallmarks of this dense, solidly built red, which resonates on the finish, leaving savory and spice accents. Sangiovese, Cabernet Sauvignon and Canaiolo." Wine Spectator
"On the nose, Provençal herbs and fresh plums. On the palate, it is medium-bodied to full-bodied and crisp, with notes of plum and a hint of orange zest. It still needs a little time to soften." James Suckling
"This 2021 Riserva has a deep black-red colour and captivates with wonderfully ripe aromas of wrinkled black plums, sage leaves and forest undergrowth. On the palate, it is full-bodied and expansive, with a rich, juicy tannic structure, a lively yet fruit-driven acidity, and a long, lingering, spicy finish: one of the most generous of this year's Top 50 red wines, yet without sacrificing the vibrancy and nuance that seem almost innate to fine Tuscan reds." Decanter
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Capezzana
Tuscany
-
69,00 €
![Vin Santo di Carmignano Riserva DOC 2016 dolce]()
0,375 l · 184,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 26,00 €
!["Villa di Capezzana" Rosso Carmignano DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Monna 1475" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 53,00 €
!["Ugo Contini Bonacossi" Sangiovese Toscana IGT 2019 (BIO)]()
0,75 l · 70,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available
Customers who bought this product also bought:
- 29,00 €
!["Grola" Valpolicella Classico Superiore DOC 2022]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 95,00 €
!["San Leonardo" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2020]()
0,75 l · 126,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 36,00 €
![Chianti Classico Gran Selezione Castellina DOCG 2021]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 69,00 €
!["Montevertine" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available








