Rosato Toscana IGT 2024
Rocca di Montegrossi | Tuscany
Rocca di Montegrossi | Loc. Monti in Chianti | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 17,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The almost 10,000 bottles of Rosato di Toscana produced by Rocca di Montegrossi every year are exemplary and perfect. Clean aromas of cherry and strawberry on the nose, lively, elegant and balanced on the palate with a lovely freshness, fresh, vibrant and long-lasting aftertaste of berries and spices. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Rocca di Montegrossi
Tuscany
-
119,00 €
!["Ridolfo" Rosso Toscano IGT 2019 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 79,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 38,00 €
!["Geremia" Rosso Toscana IGT 2018 (BIO)]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 95,00 €
!["Geremia" Rosso Toscana IGT 2018 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 63,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 49,00 €
!["Vigna San Marcellino" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2019 (BIO)]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 12,90 €
![Rosso Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
![Sauvignon Bianco "Zuc di Volpe" Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["Desiderio" Merlot Toscana IGT 2020 (BIO)]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 39,00 €
!["Podium" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2022 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








