“Vigna Valmaggiore” Nebbiolo d’Alba DOC 2023
Bruno Giacosa | Piedmont
Bruno Giacosa | Via XX Settembre 52 | IT 12057 Neive
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Valmaggiore site, gently sloping and rich in light-coloured, sandy soil, was already noted in old 19th century maps as being particularly suitable for Nebbiolo. Its exposure allows for optimal ripening without losing the fine, almost dance-like style that makes this wine so unmistakable. A Valmaggiore that is already inspiring today with its animating style and at the same time will richly reward patience and bottle ageing.
Bright ruby red with a youthful lustre. The bouquet is fresh and radiant: redcurrants, sour cherries, violets and a hint of orange zest. Delicate on the palate, but with a precise core – fine-grained tannins and lively acidity carry the juicy fruit. The cool nights of the 2023 vintage emphasise the freshness, while the long, clear finish reveals the potential for elegant development. SUPERIORE.DE
"A tiny vineyard of one hectare yields this firm, medium-bodied red wine with racy tannins, dark chocolate, iodine and dried strawberries. Creamy and chewy at the same time. Juicy too." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Bruno Giacosa
Piedmont
-
39,00 €
![Nebbiolo d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 679,00 €
![Barolo "Falletto Vigna Le Rocche" DOCG 2022 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 452,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available ![Barolo "Falletto" DOCG 2017]()
209,00 €179,99 €0,75 l · 239,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 34,00 €
![Barbera d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 59,00 €
!["Vigna Valmaggiore" Nebbiolo d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 39,00 €
![Nebbiolo d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available ![Nebbiolo d'Alba DOC 2023]()
39,00 €37,99 €0,75 l · 50,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 29,00 €
![Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







