“Oltre il Vallo” Grappa invecchiata
Distillerie Berta | Piedmont
Distillerie Berta S.r.l. | Via Guasti 34/36 | IT 14046 Mombaruzzo
0,7 l · 80,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Oltre il Vallo - a brandy that matures for 24 months in oak casks and 6 months in single malt Scotch whisky casks. It combines the Highlands and Monferrato, as the casks come from the oldest and most renowned distilleries in Scotland: Lagavulin, Caol Ila and Mortlach, which wrote the history of the best Scotch whisky.
Amber in colour, soft and mild in taste. At the beginning an explosion of flavours rich in dried fruit and almonds, followed by notes of smoke, peat, malt, tobacco and honey. Very exquisite. SUPERIORE.DE
"Intense, precise nose. Ripe, light-coloured stone fruit, honey, with intense peaty-smoky notes and clear nuances of marc. Slightly sweet and soft on the palate, the smokiness is initially in the background, but then builds up in the finish, reminiscent of Scotch. Lingers long and intensely." Falstaff
11.04.2021
Aromatischer und dennoch milder Barrique Grappa. Gutes Preis-Leistungs-Verhältnis.
27.04.2015
sehr gut
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Distillerie Berta
Piedmont
-
49,00 €
!["MCMXLVII Aquardens Composita" affinata <br>in gift box]()
0,7 l · 70,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 379,00 €
![Grappa invecchiata 2016 <br>3 bottles in OWC]()
2,1 l · 180,48 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 159,00 €
!["Castelletto dell' Annunziata" Grappa invecchiata <br>in OWC]()
0,7 l · 227,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 119,00 €
!["Casalotto" Acquavite di vino Riserva 1992 <br>in OWC]()
0,7 l · 170,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available
Customers who bought this product also bought:
3,90 €Bruschettine con aglio
Bontà Lucane | Basilicata
0,15 kg · 26,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 12,90 €
![LUXARDO Bitter]()
0,7 l · 18,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Bomb" Liquore a base di uova]()
0,7 l · 28,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
![Amaro Meletti]()
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








