Peeled yellow Tomatoes
Produced for Viani Importe | Germany
Antonio Viani Importe GmbH | August-Spindler-Straße 12 | 37079 Göttingen
0,4 kg · 9,75 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Pomodoro means golden apple and is therefore the appropriate name for these mildly aromatic, yellow tomatoes. They grow and mature under ideal conditions on fertile volcanic soil at the foot of Vesuvius (Campania). Sun-ripened and harvested seasonally, the fruits develop a pleasant sweet taste and are particularly rich in beta-carotene. Ideal with delicate pasta sauces or light fish and meat dishes. SUPERIORE.DE
10.07.2022
Sehr gut
25.12.2020
Nice tomatoes
01.08.2017
Dose etwas zu klein, hatte allerdings auch nicht danach geguckt, bin von einer normalen Größe ausgegangen
14.11.2016
Sehr gut
16.01.2014
Vom Produkt her ok. Aber nicht mein Geschmack. Nehme zukünftig wieder die roten.
12.03.2013
Sehr guter Geschmack,schmecken ganz anders als übliche Dosentomaten
23.08.2012
Schmeckten hervorragend!!!!
03.08.2012
Eine große Bereicherung für unsere Küche, mit fein ausgewoger Süße und Säure gibt es ganz neue Geschmacksnuancen. Unbedingt probieren.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Produced for Viani Importe
Germany
-
7,90 €Paté di funghi porcini (Steinpilzcreme)
Cascina San Giovanni | Piedmont
0,08 kg · 98,75 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,90 €Pesto Genovese
La Gallinara | Liguria
0,13 kg · 45,38 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,90 €Crema di olive verdi (Grüne Olivencreme)
La Gallinara | Liguria
0,13 kg · 45,38 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
7,90 €Crema di peperoncini (scharfe Paprikacreme)
Cascina San Giovanni | Piedmont
0,08 kg · 98,75 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
4,40 €Rigatoni
Rustichella d'Abruzzo | Abruzzo
0,5 kg · 8,80 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
15,50 €Peperoncini farciti al tonno
Cascina San Giovanni | Piedmont
0,12 kg · 129,17 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
3,90 €Peeled San Marzano DOP tomatoes (vintage yellow)
Hergestellt für Viani Importe | Germany
0,4 kg · 9,75 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
4,90 €Pappardelle all’uovo
Rustichella d'Abruzzo | Abruzzo
0,25 kg · 19,60 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








