“Per Lui” Salice Salentino Riserva DOC 2017
Leone de Castris | Puglia
Leone de Castris | Via Senatore de Castris | IT 73015 Salice Salentino
0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
A wonderfully mature Salice Salentino with character and depth: "Per Lui" Salice Salentino Riserva comes from selected Negroamaro plots that are deeply rooted in the iron-rich soils around Salice. The long maturation in wood - partly barrique, partly tonneau - gives the wine density and expression without jeopardising its balance. Dark ruby red in the glass with a light garnet-red rim. The aroma is warm and complex: black cherry, plum, dried herbs, some tobacco and a hint of cedar. Structured and powerful on the palate, with well-integrated tannins, juicy fruit and a spicy finish. An elegant, mature Salice Salentino that shows its finer, more serious side - very much in the style of the great wines of southern Puglia. SUPERIORE.DE
"Dark ruby red with brightening edges. Intense aroma of ripe plums, blackberries and sweet tobacco, cloves. Medium structure on the palate, fine fruit flavour and well-integrated tannins, lingering, fruity final." Falstaff
"On the nose, the aromas of rich, dark berries are balanced with a fresh, medicinal herbal note, while overtones of pepper and cola add brightness. The interplay between fruit and herbs continues on the palate, before a chocolaty finish is framed by firm but round tannins and a powerful acidity structure." Wine Enthusiast
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Leone de Castris
Puglia
-
26,00 €
!["Per Lui" Rosso Salento IGT 2019]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,70 €
![Salice Salentino "50° Vendemmia" Riserva DOC 2021]()
0,75 l · 15,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Five Roses" Rosato Salento IGT 2025]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Villa Santera" Primitivo di Manduria DOC 2023]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 26,00 €
!["Masseria Maime" Negroamaro Salento IGT 2019]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 25,00 €
!["Puer Apuliae" Nero di Troia Castel del Monte Riserva DOCG 2017]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
22,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Az. Agr. Talenti | Tuscany
0,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 79,00 €
![Brunello di Montalcino "Pian di Conte" Riserva DOCG 2019]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 4 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available








