0.75 liter

    • "Soente" Viognier Lazio IGP 2024

      “Soente” Viognier Lazio IGP 2024

      • Luca Maroni:93 points
      • Grape variety: 100% Viognier
      • Maturation: 6 months stainless steel on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 22,27 g/l
      • Total acidity: 5,93 g/l
      • Residual sugar: 1,89 g/l
      • Sulfite: 69 mg/l
      • pH value: 3,38
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 76 kcal
        • Energy in kJ: 319 kJ
        • Carbohydrates: 1,00 g
        • Of which sugar: 0,30 g
      stored air-conditioned

      10020724 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Bronzone" Morellino di Scansano Riserva DOCG 2021

      “Bronzone” Morellino di Scansano Riserva DOCG 2021

      • Bibenda:
      • Vinibuoni:
      • Veronelli :91 points
      • Falstaff:90 points
      • Vinum:92 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Maturation: 14 months tonneau/barrique
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        brasato
      • Total extract: 29,84 g/l
      • Total acidity: 5,49 g/l
      • Residual sugar: 1,79 g/l
      • Sulfite: 80 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      09522221 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available

      15,90 €
    • "Piani" Barbera d'Alba DOC 2023

      “Piani” Barbera d’Alba DOC 2023

      • Veronelli :90 points
      • Vinous:92 points
      • Grape variety: 100% Barbera
      • Maturation: 9 months large barrel/barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 30,55 g/l
      • Total acidity: 6,01 g/l
      • Residual sugar: 1,68 g/l
      • Sulfite: 53 mg/l
      • pH value: 3,55
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 75 kcal
        • Energy in kJ: 313 kJ
        • Carbohydrates: 0,10 g
        • Of which sugar: 0,10 g
      stored air-conditioned

      05312323 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Eco di Mare" Vermentino Toscana IGT 2025

      “Eco di Mare” Vermentino Toscana IGT 2025

      • James Suckling:90 points
      • Falstaff:93 points
      • Grape variety: 100% Vermentino
      • Maturation: 3 months stainless steel tank
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 20,65 g/l
      • Total acidity: 5,74 g/l
      • Residual sugar: 0,51 g/l
      • Sulfite: 77 mg/l
      • pH value: 3,33
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 80 kcal
        • Energy in kJ: 328 kJ
        • Carbohydrates: 1,00 g
        • Of which sugar: 0,80 g
      stored air-conditioned

      09750125 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Centovie" Pecorino Colli Aprutini IGT 2023 (BIO)

      “Centovie” Pecorino Colli Aprutini IGT 2023 (BIO)

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Vinous:93 points
      • James Suckling:92 points
      • Grape variety: 100% Pecorino
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 12 months cement tank
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: Nomacorc
      • Food recommendations
        stuffed pasta, pan‑fried white meat, grilled fish, fresh goat’s cheese
      • Total extract: 24,02 g/l
      • Total acidity: 6,02 g/l
      • Residual sugar: 1,48 g/l
      • Sulfite: 79 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 79 kcal
        • Energy in kJ: 330 kJ
        • Carbohydrates: 1,00 g
        • Of which sugar: 0,50 g
      stored air-conditioned

      11020723 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "I Pianali" Rosato Toscana IGT 2025

      “I Pianali” Rosato Toscana IGT 2025

      • Falstaff:92 points
      • Grape varieties: 90% Syrah, 10% Cabernet Sauvignon
      • Maturation: 3 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 25,15 g/l
      • Total acidity: 5,81 g/l
      • Residual sugar: 0,95 g/l
      • Sulfite: 88 mg/l
      • pH value: 3,39
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 83 kcal
        • Energy in kJ: 340 kJ
        • Carbohydrates: 1,00 g
        • Of which sugar: 0,70 g
      stored air-conditioned

      09752725 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Belguardo" Ciliegiolo Maremma Toscana IGT 2024

      “Belguardo” Ciliegiolo Maremma Toscana IGT 2024

      • Luca Maroni:94 points
      • James Suckling:91 points
      • Wine Enthusiast:90 points
      • Falstaff:90 points
      • Grape variety: 100% Ciliegiolo
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 11,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2030
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        grilled meat, pasta al pomodoro, pizza, salumi toscani
      • Total extract: 29,55 g/l
      • Total acidity: 5,86 g/l
      • Residual sugar: 1,48 g/l
      • Sulfite: 84 mg/l
      • pH value: 3,42
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 67 kcal
        • Energy in kJ: 276 kJ
      stored air-conditioned

      09523024 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Fontana di Vite" Primitivo Gioia del Colle DOC 2025

      “Fontana di Vite” Primitivo Gioia del Colle DOC 2025

      This vintage has not been rated yet. The 2024 vintage received the following awards:

      • Bibenda:
      • Falstaff:91 points
      • Grape variety: 100% Primitivo
      • Maturation: 6 months of stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 15,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        orecchiette with ragù, grilled lamb, burrata with tomato
      • Total extract: 30,56 g/l
      • Total acidity: 6,01 g/l
      • Residual sugar: 5,98 g/l
      • Sulfite: 85 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      15064025 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Fiori Rossi" Rosso di Montepulciano DOC 2024 (BIO)

      “Fiori Rossi” Rosso di Montepulciano DOC 2024 (BIO)

      • Vinous:90 points
      • James Suckling:94 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 8 months in wooden barrel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 29,94 g/l
      • Total acidity: 5,89 g/l
      • Residual sugar: 1,65 g/l
      • Sulfite: 78 mg/l
      • pH value: 3,38
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 76 kcal
        • Energy in kJ: 313 kJ
        • Carbohydrates: 2,70 g
        • Proteins: 0,10 g
        • Salt: 0,004 g
      stored air-conditioned

      09154624 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Meczan" Pinot Nero Alto Adige DOC 2024

      “Meczan” Pinot Nero Alto Adige DOC 2024

      • Vinous:93 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: concrete egg
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        fine poultry, roasts, pasta al ragù, mature mountain cheese
      • Total extract: 28,66 g/l
      • Total acidity: 5,49 g/l
      • Residual sugar: 2,06 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,46
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 76 kcal
        • Energy in kJ: 315 kJ
        • Carbohydrates: 0,90 g
        • Of which sugar: 0,10 g
      stored air-conditioned

      01042824 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Arvum" Chardonnay Alto Adige DOC 2024

      “Arvum” Chardonnay Alto Adige DOC 2024

      • James Suckling:91 points
      • Wine Enthusiast:92 points
      • Grape variety: 100% Chardonnay
      • Maturation: 6 months stainless steel on fine yeast
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        white meat, fish and shellfish
      • Total extract: 22,66 g/l
      • Total acidity: 5,79 g/l
      • Residual sugar: 0,42 g/l
      • Sulfite: 92 mg/l
      • pH value: 3,33
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 73 kcal
        • Energy in kJ: 302 kJ
        • Carbohydrates: 0,80 g
        • Of which sugar: 0,00 g
      stored air-conditioned

      01210324 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available

      15,90 €
    • "Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2025

      “Donna Margherita” Barbera d’Alba DOC 2025

      • Grape variety: 100% Barbera
      • Maturation: 6 months tonneau
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 29,82 g/l
      • Total acidity: 5,88 g/l
      • Residual sugar: 0,70 g/l
      • Sulfite: 69 mg/l
      • pH value: 3,43
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      05502125 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Spelt" Cerasuolo d'Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)

      “Spelt” Cerasuolo d’Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)

      This vintage has not been rated yet. The 2024 vintage received the following awards:

      • Gambero Rosso:
      • Veronelli :90 points
      • Vinous:91 points
      • Wine Enthusiast:90 points
      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Montepulciano
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 90/10 stainless steel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        pasta with fish ragout
      • Total extract: 29,55 g/l
      • Total acidity: 6,02 g/l
      • Residual sugar: 1,07 g/l
      • Sulfite: 69 mg/l
      • pH value: 3,41
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑006
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 85 kcal
        • Energy in kJ: 351 kJ
        • Carbohydrates: 1,20 g
        • Of which sugar: 0,00 g
      stored air-conditioned

      12073325 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Il Rosé di Casanova" Toscana IGT 2025 (BIO)

      “Il Rosé di Casanova” Toscana IGT 2025 (BIO)

      • Vinum:90 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Cultivation: biological
      • Maturation: stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,00 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 26,85 g/l
      • Total acidity: 5,90 g/l
      • Residual sugar: 1,98 g/l
      • Sulfite: 79 mg/l
      • pH value: 3,42
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑015
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 65 kcal
        • Energy in kJ: 273 kJ
        • Carbohydrates: 0,20 g
        • Of which sugar: 0,20 g
      stored air-conditioned

      29092425 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Castelline" Rosso Valtènesi DOC 2023

      “Castelline” Rosso Valtènesi DOC 2023

      • Grape variety: 100% Groppello
      • Maturation: 65/35 stainless steel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        cold cuts, sweet cream cheese, risotto, fresh pasta, white meat and poultry
      • Total extract: 29,61 g/l
      • Total acidity: 5,73 g/l
      • Residual sugar: 1,57 g/l
      • Sulfite: 61 mg/l
      • pH value: 3,34
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 80 kcal
        • Energy in kJ: 330 kJ
      stored air-conditioned

      04152323 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Peter Zemmer" Spumante Millesimato 2024 brut

      “Peter Zemmer” Spumante Millesimato 2024 brut

      • Grape variety: 100% Chardonnay
      • Maturation: stainless steel/9 months on the lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 26,98 g/l
      • Total acidity: 6,45 g/l
      • Residual sugar: 5,97 g/l
      • Sulfite: 97 mg/l
      • pH value: 3,30
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 75 kcal
        • Energy in kJ: 309 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
        • Of which sugar: 0,60 g
      stored air-conditioned

      01051424 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • Rosso di Montalcino DOC 2023 (BIO)

      Rosso di Montalcino DOC 2023 (BIO)

      • Bibenda:
      • Vinous:90 points
      • Falstaff:91 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 12 months in oak barrels/cement tank
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 29,92 g/l
      • Total acidity: 5,65 g/l
      • Residual sugar: 1,48 g/l
      • Sulfite: 81 mg/l
      • pH value: 3,34
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 87 kcal
        • Energy in kJ: 362 kJ
        • Carbohydrates: 1,20 g
      stored air-conditioned

      09132323 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Pietracalda" Fiano di Avellino Riserva DOCG 2024

      “Pietracalda” Fiano di Avellino Riserva DOCG 2024

      • Vinous:92 points
      • James Suckling:93 points
      • Grape variety: 100% Fiano
      • Maturation: 4 to 5 months stainless steel on the yeast
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        grilled sea bass with lemon caper butter
      • Total extract: 22,36 g/l
      • Total acidity: 6,44 g/l
      • Residual sugar: 1,69 g/l
      • Sulfite: 87 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 324 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
      stored air-conditioned

      13031324 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Valcanzjria" Bianco Terre Siciliane IGT 2023

      “Valcanzjria” Bianco Terre Siciliane IGT 2023

      • Grape varieties: 60% Chardonnay, 40% Carricante
      • Maturation: 8 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        sushi, vitello tonnato
      • Total extract: 23,55 g/l
      • Total acidity: 6,05 g/l
      • Residual sugar: 4,85 g/l
      • Sulfite: 29 mg/l
      • pH value: 3,31
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      19160123 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • Valpolicella Ripasso Valpantena DOC 2022

      Valpolicella Ripasso Valpantena DOC 2022

      This vintage has not been rated yet. The 2021 vintage received the following awards:

      • Wine Spectator :91 points
      • Grape varieties: 70% Corvina, 20% Corvinone, 10% Rondinella
      • Maturation: 9 months tonneau
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        truffled pasta, risotto with porcini mushrooms
      • Total extract: 30,49 g/l
      • Total acidity: 6,05 g/l
      • Residual sugar: 5,69 g/l
      • Sulfite: 86 mg/l
      • pH value: 3,53
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      03262622 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "26° Primo" Valdobbiadene Superiore Rive di Col San Martino DOCG 2025 extra brut

      “26° Primo” Valdobbiadene Superiore Rive di Col San Martino DOCG 2025 extra brut

      • Merum:
      • James Suckling:90 points
      • Decanter :90 points / Silver
      • Falstaff:94 points
      • Grape variety: 100% Glera
      • Maturation: 3‑4 months stainless steel tank
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 11,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2029
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        carpaccio di branzino with caper vinaigrette and dill
      • Total extract: 19,00 g/l
      • Total acidity: 5,50 g/l
      • Residual sugar: < 1,00 g/l
      • Sulfite: 130 mg/l
      • pH value: 3,15
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 67 kcal
        • Energy in kJ: 280 kJ
        • Carbohydrates: 0,80 g
        • Of which sugar: 0,10 g
      stored air-conditioned

      03320325 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      15,90 €
    • Spumante Metodo Martinotti di Verdicchio di Matelica DOC s.a. extra brut (BIO)

      Spumante Metodo Martinotti di Verdicchio di Matelica DOC s.a. extra brut (BIO)

      • Grape variety: 100% Verdicchio
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 6 months’ stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 11,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        seafood platters, mixed fried fish, light starters, fresh goat’s cheese
      • Total extract: 23,88 g/l
      • Total acidity: 5,92 g/l
      • Residual sugar: < 0,50 g/l
      • Sulfite: 0,78 mg/l
      • pH value: 3,39
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑009
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      11090400 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Case Vecie" Valpolicella Superiore DOC 2023

      “Case Vecie” Valpolicella Superiore DOC 2023

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Doctor Wine:92 points
      • Vinous:91 points
      • Falstaff:93 points
      • Grape varieties: 39% Corvina, 30% Corvinone, 31% Rondinella
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 30,20 g/l
      • Total acidity: 5,60 g/l
      • Residual sugar: 2,40 g/l
      • Sulfite: 80 mg/l
      • pH value: 3,47
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      03352823 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • "Movado" Gewürztraminer Alto Adige DOC 2024

      “Movado” Gewürztraminer Alto Adige DOC 2024

      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Gewürztraminer
      • Maturation: stainless steel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2029
      • Closure: Diam
      • Total extract: 24,33 g/l
      • Total acidity: 5,90 g/l
      • Residual sugar: 4,80 g/l
      • Sulfite: 92 mg/l
      • pH value: 3,46
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 81 kcal
        • Energy in kJ: 337 kJ
      stored air-conditioned

      01100724 · 0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      15,90 €
    • 24 Years of Expertise
    • 3,500+ Wines in Stock
    • 350+ Winemakers
    • 28,000+ Positive Reviews
    • Fully Air-Conditioned Storage