Brunello di Montalcino “Vigna Ripe al Convento” Riserva DOCG 2019
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo | Tuscany
Tenuta CastelGiocondo | Località CastelGiocondo | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 140,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
On the CastelGiocondo label, a condottiero is depicted on horseback: Guidoriccio da Fogliano, the figure from Simone Martini's famous fresco in Siena's Palazzo Pubblico, who once led the siege of Montemassi Castle. For the Frescobaldi family, this image marks the beginning of their centuries-long journey with wine. The estate itself dates back to a fortress built in 1100, whose origins predate today's wine-growing activities by a long way.
The grapes for Ripe al Convento grow on the highest hills of the estate, where wine has been produced since the 19th century: 450 metres above sea level, on south-facing slate and marl soils, which give the Sangiovese here a rare concentration. Harvested by hand and selected grape by grape, the wine ferments in temperature-controlled stainless-steel tanks with frequent pumping over in the early stages, before ageing in wood. It is only released in the sixth year after harvest, following the mandatory ageing period for the Riserva and further bottle ageing.
In 2019, the Consorzio rated this as a five-star vintage, and the wine impressively demonstrates its class: a brilliant ruby red, accompanied by wild rose and violet, followed by redcurrant, blueberry and pomegranate. Subtle spice and elegant tertiary notes lend further depth. Long and persistent on the palate, with a dense, superbly integrated tannin structure. A Brunello that does not hide its origins in the estate's highest vineyards, but celebrates them. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo
Tuscany
-
65,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 86,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
![Brunello di Montalcino "CastelGiocondo" DOCG 2021]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 21,00 €
!["Campo ai Sassi" Rosso di Montalcino DOC 2024]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately



