“Turriga” Isola dei Nuraghi IGT 2021 · MAGNUM in OWC
Antonio Argiolas | Sardinia
Argiolas S.p.A. | Via Roma 28/30 | IT 09040 Serdiana
1,5 l · 126,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
In the gentle hills of Serdiana, where the Mediterranean sun meets ancient soils, a quiet revolution took place in the 1980s. Antonio Argiolas, patriarch of a family that has been connected to the Sardinian soil for generations, dared to do the unthinkable: he brought the legendary Giacomo Tachis, the creator of Sassicaia, to the island to realise the dream of a great Sardinian wine together. Turriga was born – not just as a wine, but as a manifesto for an entire region. The name itself tells a story: Turriga comes from the Sardinian dialect and refers to the characteristic watchtowers that have guarded the island's coastline for centuries. Like these stone sentinels overlooking the sea, this wine watches over the reputation of Sardinian oenology. This cuvée from various red Sardinian grape varieties comes from the best vineyards of Tenuta Turriga – a composition that combines Tachis' genius for blending with the authentic soul of Sardinia.
Turriga is a wine of monumental elegance: deep ruby red with garnet-coloured reflections, a bouquet that interweaves black fruit with Mediterranean herbs, tobacco and fine spicy notes to create an olfactory poem. The full majesty of this exceptional wine unfolds on the palate: velvety tannins envelop a powerful yet never heavy structure, while notes of cassis, leather and dark chocolate merge in an endless final. Turriga is more than just a wine – it is the liquid testament of an island that has proven that greatness does not depend on the fame of the terroir, but on the vision of those who know how to understand it. SUPERIORE.DE
"This wine has aromas of bark, cassis, milk chocolate, graphite, black cherries and oranges. Full-bodied, it shows quality tannins, a velvety texture and flavors of oranges and chocolate. Long, refreshing, precise acidity with a toasted finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Antonio Argiolas
Sardinia
-
508,00 €
!["Turriga" Isola dei Nuraghi IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 112,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 18,50 €
!["Is Solinas" Carignano del Sulcis Riserva DOC 2021]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 259,00 €
!["Turriga 30° DIALOGO ADAGIO limited edition" Isola dei Nuraghi IGT 2018 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 172,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned11 units available - 8,90 €
!["Serra Lori" Rosato Isola dei Nuraghi IGT 2025]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 139,00 €
!["Poggio alle Gazze dell'Ornellaia" Toscana Bianco IGT 2022 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 92,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 75,00 €
!["I Sodi di San Niccolò" Toscana IGT 2018]()
0,75 l · 100,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 53,00 €
!["Biancosesto" Friuli Colli Orientali DOC 2023 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 35,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 86,00 €
![Barbaresco "Currá" DOCG 2019]()
0,75 l · 114,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available








