Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)
Di Majo Norante | Molise
Di Majo Norante | Corso da Ramitello 4 | IT 86042 Campomarino
0,75 l · 11,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Pale straw yellow with a greenish tinge. Juicy citrus fruit, yellow apple, white flowers and a hint of wild herbs on the nose. Fresh, lively and balanced on the palate, with fine fruit acidity, salty minerality and a pleasantly dry finish. Falanghina thrives in sunny Molise on calcareous soils and shows its Mediterranean face here – clear and full of character. Produced organically, vinified in a spotless manner and with a certain weightlessness that cannot be learnt – it's either there or it's not. SUPERIORE.DE
04.07.2025
Ein fruchtiger Wein mit Stachelbeernoten und dezenten mineralischen Akzenten. Es erinnert auch leicht an Retsina. Hervorragender Charakter und sehr empfehlenswert
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Di Majo Norante
Molise
-
8,90 €
!["Rami" Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 10,90 €
![Aglianico del Molise DOC 2020 (BIO)]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,60 €
!["Ramitello" Rosso Biferno DOC 2021]()
0,75 l · 16,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,90 €
![Sangiovese Terra degli Osci IGT 2021]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
!["Evro" Insolia Sicilia DOP 2024 (BIO)]()
11,90 €10,99 €0,75 l · 14,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 15,40 €
![Pinot Nero Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 20,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,60 €
!["Sallier de la Tour" Grillo Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 12,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 29,00 €
!["Unterebner" Pinot Grigio Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








