0.75 liter

    • "Surmont" Riesling Mitterberg IGT 2023 (BIO)

      “Surmont” Riesling Mitterberg IGT 2023 (BIO)

      • Grape variety: 100% Riesling
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        grilled turbot, scallops with lemon butter, white meat and poultry, goat's cheese
      • Total extract: 21,48 g/l
      • Total acidity: 6,10 g/l
      • Residual sugar: 0,94 g/l
      • Sulfite: 77 mg/l
      • pH value: 3,36
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑013
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01061223 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      24,00 €
    • Chardonnay Valle d'Aosta DOP 2025

      Chardonnay Valle d’Aosta DOP 2025

      This vintage has not been rated yet. The 2024 vintage received the following awards:

      • James Suckling:94 points
      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Chardonnay
      • Maturation: 3‑4 months stainless steel on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        gnocchi alla bava with fontina and mountain butter, ligurian‑style rabbit with olives and herbs
      • Total extract: 23,61 g/l
      • Total acidity: 5,84 g/l
      • Residual sugar: 1,45 g/l
      • Sulfite: 84 mg/l
      • pH value: 3,39
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 77 kcal
        • Energy in kJ: 324 kJ
      stored air-conditioned

      06010225 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      24,00 €
    • "Alture" Metodo Classico Rosa da Nero VSQ extra brut

      “Alture” Metodo Classico Rosa da Nero VSQ extra brut

      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 24 months bottle fermentation
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,00 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 25,35 g/l
      • Total acidity: 5,98 g/l
      • Residual sugar: < 3,00 g/l
      • Sulfite: 118 mg/l
      • pH value: 3,28
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 72 kcal
        • Energy in kJ: 301 kJ
        • Carbohydrates: 1,60 g
        • Of which sugar: 0,80 g
      stored air-conditioned

      03322100 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      24,00 €
    • Collio Bianco DOC 2023

      Collio Bianco DOC 2023

      This vintage has not been rated yet. The 2022 vintage received the following awards:

      • Wine Advocate:93 points
      • Grape varieties: 40% Friulano, 30% Sauvignon, 30% Riesling
      • Maturation: 6 months stainless steel on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 21,89 g/l
      • Total acidity: 5,25 g/l
      • Residual sugar: 0,49 g/l
      • Sulfite: 75 mg/l
      • pH value: 3,41
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      02170123 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      24,00 €
    • Sauvignon Bianco "Zuc di Volpe" Friuli Colli Orientali DOC 2023

      Sauvignon Bianco “Zuc di Volpe” Friuli Colli Orientali DOC 2023

      • Bibenda:
      • James Suckling:95 points
      • Grape variety: 100% Sauvignon
      • Maturation: stainless steel on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2031+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 22,39 g/l
      • Total acidity: 5,89 g/l
      • Residual sugar: 0,95 g/l
      • Sulfite: 85 mg/l
      • pH value: 3,35
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      02020423 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      24,00 €
    • "Maldafrica" Rosso (anfora) Terre Siciliane IGT 2022 (BIO)

      “Maldafrica” Rosso (anfora) Terre Siciliane IGT 2022 (BIO)

      • Grape varieties: 50% Cabernet Sauvignon, 50% Merlot
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 12 months terracotta amphora
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 12,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2035+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        braised lamb, wild boar in salsa, pasta alla norma al forno, matured ragusano cheese
      • Total extract: 29,85 g/l
      • Total acidity: 5,97 g/l
      • Residual sugar: 0,99 g/l
      • Sulfite: 47 mg/l
      • pH value: 3,34
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      19182522 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      24,00 €
    • "Rivarossa" Rosso Venezia Giulia IGT 2020

      “Rivarossa” Rosso Venezia Giulia IGT 2020

      • James Suckling:94 points
      • Grape varieties: 90% Merlot, 10% Cabernet Sauvignon
      • Maturation: 14 months in barrique/wood barrel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        game dishes, white meat
      • Total extract: 30,55 g/l
      • Total acidity: 5,53 g/l
      • Residual sugar: 1,86 g/l
      • Sulfite: 85 mg/l
      • pH value: 3,42
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      02072120 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      24,00 €
    • "Thalman" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2021

      “Thalman” Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2021

      • Bibenda:
      • Veronelli :91 points
      • Falstaff:92 points
      • Vinum:17 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 12 months in wooden barrel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        beef, wild fowl, saddle of venison and medium‑aged cheese
      • Total extract: 29,55 g/l
      • Total acidity: 5,05 g/l
      • Residual sugar: 4,30 g/l
      • Sulfite: 85 mg/l
      • pH value: 3,75
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01074221 · 0,75 l · 33,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      27,00 €24,99 €
    • "Bricco Ravera" Nebbiolo Langhe DOC 2022

      “Bricco Ravera” Nebbiolo Langhe DOC 2022

      • Grape variety: 100% Nebbiolo
      • Maturation: 24 months tonneau
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: Diam
      • Food recommendations
        truffle and game dishes, brasato al barolo
      • Total extract: 29,78 g/l
      • Total acidity: 5,91 g/l
      • Residual sugar: 0,56 g/l
      • Sulfite: 79 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 80 kcal
        • Energy in kJ: 337 kJ
        • Carbohydrates: 0,10 g
        • Of which sugar: 0,10 g
      stored air-conditioned

      05283222 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      25,00 €
    • "Trebianco di S. Lucia" Toscana IGT 2022

      “Trebianco di S. Lucia” Toscana IGT 2022

      • Wine Advocate:90 points
      • Grape variety: Chardonnay, Traminer, Sauvignon Bianco and Trebbiano
      • Maturation: 6/8 months clayver
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 12,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2027+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 25,85 g/l
      • Total acidity: 6,05 g/l
      • Residual sugar: 0,95 g/l
      • Sulfite: 12 mg/l
      • pH value: 3,40
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      09690122 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Biancosesto" Friuli Colli Orientali DOC 2024

      “Biancosesto” Friuli Colli Orientali DOC 2024

      • Luca Maroni:94 points
      • Grape varieties: 50% Ribolla Gialla, 50% Friulano
      • Maturation: 8 months tonneau on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 23,15 g/l
      • Total acidity: 5,61 g/l
      • Residual sugar: 3,71 g/l
      • Sulfite: 87 mg/l
      • pH value: 3,35
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 79 kcal
        • Energy in kJ: 330 kJ
        • Carbohydrates: 1,50 g
        • Of which sugar: 0,50 g
      stored air-conditioned

      02130424 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Bernardina" Nebbiolo Langhe DOC 2024 (BIO)

      “Bernardina” Nebbiolo Langhe DOC 2024 (BIO)

      • Grape variety: 100% Nebbiolo
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 14 months barrique
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: natural cork
      • Total acidity: 5,40 g/l
      • Residual sugar: 0,30 g/l
      • Sulfite: 88 mg/l
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑015
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 75 kcal
        • Energy in kJ: 313 kJ
      stored air-conditioned

      05482324 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Godenza" Sangiovese Predappio Romagna DOC 2023 (BIO)

      “Godenza” Sangiovese Predappio Romagna DOC 2023 (BIO)

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Veronelli :93 points
      • Doctor Wine:94 points
      • James Suckling:94 points
      • Wine Enthusiast:94 points
      • Decanter :95 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 12 months cement tank
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 29,87 g/l
      • Total acidity: 5,97 g/l
      • Residual sugar: 1,11 g/l
      • Sulfite: 76 mg/l
      • pH value: 3,31
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      07082223 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • Marsala Superiore "Old John" Riserva DOC 1998 ambra semisecco

      Marsala Superiore “Old John” Riserva DOC 1998 ambra semisecco

      • Bibenda:
      • Vinibuoni:
      • Merum:
      • James Suckling:90 points
      • Decanter :94 points
      • Grape variety: Grillo, Catarratto and Inzolia
      • Maturation: 48/6 months wooden barrel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 18,00 % vol
      • Serving temperature: 12‑14 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        desserts with ricotta biscuits
      • Total extract: 22,60 g/l
      • Total acidity: 5,32 g/l
      • Residual sugar: 60,00 g/l
      • Sulfite: 120 mg/l
      • pH value: 3,26
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      35000033 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available

      25,00 €
    • "Cometa" Fiano Sicilia Menfi DOC 2024 (BIO)

      “Cometa” Fiano Sicilia Menfi DOC 2024 (BIO)

      • Wine Advocate:95 points
      • Grape variety: 100% Fiano
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 6 months 90/10 stainless steel/wood barrel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2035+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 24,36 g/l
      • Total acidity: 5,69 g/l
      • Residual sugar: 1,42 g/l
      • Sulfite: 91 mg/l
      • pH value: 3,47
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑015
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 323 kJ
        • Carbohydrates: 0,80 g
        • Of which sugar: 0,10 g
      stored air-conditioned

      19040624 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Borgo" Chianti Classico DOCG 2023

      “Borgo” Chianti Classico DOCG 2023

      • Wine Advocate:92 points
      • James Suckling:90 points
      • Falstaff:91 points
      • Grape varieties: 90% Sangiovese, 10% Pugnitello
      • Maturation: 12 months in large oak barrels
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        bistecca alla fiorentina, pasta with ragù, pork loin
      • Total extract: 29,79 g/l
      • Total acidity: 5,89 g/l
      • Residual sugar: 0,55 g/l
      • Sulfite: 79 mg/l
      • pH value: 3,40
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      29183723 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Cuvée Real" Franciacorta DOCG (2022) brut

      “Cuvée Real” Franciacorta DOCG (2022) brut

      • Vinibuoni:
      • Vinous:91 points
      • Falstaff:92 points
      • Grape varieties: 90% Chardonnay, 10% Pinot Nero
      • Maturation: 18‑24 months on the yeast
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        primi piatti, white meat
      • Total extract: 28,00 g/l
      • Total acidity: 6,00 g/l
      • Residual sugar: 6,50 g/l
      • Sulfite: 78 mg/l
      • pH value: 3,22
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      04110117 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "DUBL" Metodo Classico Rosé VSQ brut

      “DUBL” Metodo Classico Rosé VSQ brut

      • Grape variety: 100% Aglianico
      • Maturation: 18 months bottle fermentation
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2027+
      • Closure: natural cork
      • Total acidity: 6,55 g/l
      • Residual sugar: 5,65 g/l
      • pH value: 3,32
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      13033700 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available

      25,00 €
    • "Berardenga" Chianti Classico Riserva DOCG 2022

      “Berardenga” Chianti Classico Riserva DOCG 2022

      • Gambero Rosso:
      • Vinibuoni:
      • Veronelli :91 points
      • Wine Advocate:92 points
      • Vinous:92+ points
      • Wine Spectator :91 points
      • James Suckling:93 points
      • Falstaff:94 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Maturation: 12 months barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        rack of lamb, bistecca fiorentina
      • Total extract: 29,92 g/l
      • Total acidity: 5,82 g/l
      • Residual sugar: 1,58 g/l
      • Sulfite: 89 mg/l
      • pH value: 3,40
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      09172222 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Monsordo" Rosso Langhe DOC 2022 (BIO)

      “Monsordo” Rosso Langhe DOC 2022 (BIO)

      • Grape variety: Cabernet Sauvignon, Merlot and Syrah
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 16 months tonneau
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: natural cork
      • Total acidity: 5,41 g/l
      • Residual sugar: 0,56 g/l
      • Sulfite: 68 mg/l
      • pH value: 3,28
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑015
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      05482622 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • Sangiovese di Toscana IGT 2024

      Sangiovese di Toscana IGT 2024

      • Vinous:92 points
      • Grape variety: 100% Sangiovese
      • Maturation: 12 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 29,79 g/l
      • Total acidity: 5,89 g/l
      • Residual sugar: 1,38 g/l
      • Sulfite: 74 mg/l
      • pH value: 3,42
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 325 kJ
        • Carbohydrates: 0,90 g
        • Of which sugar: 0,00 g
      stored air-conditioned

      29552824 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      25,00 €
    • "Le Russeghine" Pigato Riviera Ligure di Ponente DOC 2023 (BIO)

      “Le Russeghine” Pigato Riviera Ligure di Ponente DOC 2023 (BIO)

      • Bibenda:
      • Vinibuoni:
      • Slow Wine:top wine
      • Doctor Wine:93 points
      • Grape variety: 100% Pigato
      • Cultivation: biological
      • Maturation: 8 months stainless steel/wood barrel on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: Diam
      • Total extract: 22,65 g/l
      • Total acidity: 5,79 g/l
      • Residual sugar: 1,55 g/l
      • Sulfite: 85 mg/l
      • pH value: 3,32
      • Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      08010323 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      25,00 €
    • Refosco dal Peduncolo Rosso "Zuc di Volpe" Friuli Colli Orientali DOC 2013

      Refosco dal Peduncolo Rosso “Zuc di Volpe” Friuli Colli Orientali DOC 2013

      • Bibenda:
      • Vinibuoni:
      • Vinous:91 points
      • James Suckling:91 points
      • Falstaff:90 points
      • Grape variety: 100% Refosco
      • Maturation: 12 months in wooden barrel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: natural cork
      • Food recommendations
        pigeon breast
      • Total extract: 30,10 g/l
      • Total acidity: 4,90 g/l
      • Residual sugar: 1,60 g/l
      • Sulfite: 95 mg/l
      • pH value: 3,70
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      02022113 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      25,00 €
    • "San Clemente" Montepulciano d'Abruzzo Terre di Casauria Riserva DOC 2019

      “San Clemente” Montepulciano d’Abruzzo Terre di Casauria Riserva DOC 2019

      • Falstaff:90 points
      • Grape variety: 100% Montepulciano
      • Maturation: 18 months wooden barrel/barrique
      • Filtration: no
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: natural cork
      • Total extract: 39,65 g/l
      • Total acidity: 6,10 g/l
      • Residual sugar: 1,02 g/l
      • Sulfite: 83 mg/l
      • pH value: 3,45
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 85 kcal
        • Energy in kJ: 358 kJ
        • Carbohydrates: 1,40 g
        • Of which sugar: 0,70 g
      stored air-conditioned

      12052419 · 0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available

      25,00 €
    • 24 Years of Expertise
    • 3,500+ Wines in Stock
    • 350+ Winemakers
    • 28,000+ Positive Reviews
    • Fully Air-Conditioned Storage