-
!["Ettamiano 1876" Primitivo del Salento IGP 2021]()
“Ettamiano 1876” Primitivo del Salento IGP 2021
The grapes for Ettamiano are harvested when slightly overripe, a trick that the famous winegrowers' co-operative likes to use with great flair. The variety should show as much of its origin as possible, which is why they rely on short maturation and only use French barriques that have been used several times. Intense ruby red colour with violet reflections. At first sip, Ettamiano is a Primitivo that is characterised by its pleasantness, but at no time does it pander. The glass reveals hints of ripe but lively fruit, spicy notes of cinnamon, then cocoa and liquorice. The flavour is consistent and persistent, supported by a fresh and spicy note that keeps you coming back for more. Long finish. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Primitivo
- Maturation: barrique
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,50 % vol
- Serving temperature: 18‑20 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
lamb in sweet and sour sauce, wild boar stew - Total extract: 33,65 g/l
- Total acidity: 5,97 g/l
- Residual sugar: 8,78 g/l
- Sulfite: 128 mg/l
- pH value: 3,59
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 88 kcal
- Energy in kJ: 367 kJ
- Carbohydrates: 1,70 g
- Of which sugar: 1,10 g
- Salt: 0,02 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Rosso di Altesino" Toscana IGT 2024]()
“Rosso di Altesino” Toscana IGT 2024
Altesino has always been a pioneer in Montalcino. The house was the first to introduce cru wines and the first to introduce barrique ageing for IGT wines – and proved that Montalcino can do more than textbook Brunello. The Rosso di Altesino is the opposite of textbook: not a DOC, not a DOCG – a Toscana IGT that nevertheless shows what Altesino is all about. 80% Sangiovese, supplemented by Cabernet Sauvignon and Merlot, harvested by hand on the eastern hills of Montalcino, fermented in stainless steel, matured for six to eight months.
From 6 bottles per 12,99 € (0,75l · 17,32 €/l)
- Grape varieties: 80% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 10% Merlot
- Maturation: 6 months in stainless steel tank
- Filtration: yes
- Alcohol content: 13,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030
- Closure: natural cork
- Food recommendations
pasta dishes with meat sauces, poultry - Total extract: 30,18 g/l
- Total acidity: 5,61 g/l
- Residual sugar: 1,79 g/l
- Sulfite: 53 mg/l
- pH value: 3,48
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 81 kcal
- Energy in kJ: 339 kJ
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Samas" Bianco Isola dei Nuraghi IGT 2025]()
“Samas” Bianco Isola dei Nuraghi IGT 2025
Sardinian sunshine meets a Mediterranean breeze – Samas feels like a glass of holiday under the olive trees by the sea. The grapes are grown on sandy, limestone soils in the sunny south-west of Sardinia and were harvested in the cool of the morning to preserve their freshness and aroma. The blend of 80% Vermentino and 20% Chardonnay is perfectly balanced. Following a cool fermentation and around 40 days on the fine lees in the tank, the wine matures for a further few months in stainless steel tanks – elegant, crisp and yet complex.
- Grape varieties: 80% Vermentino, 20% Chardonnay
- Maturation: cement/stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 13,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2029+
- Closure: twist lock
- Total extract: 22,48 g/l
- Total acidity: 5,79 g/l
- Residual sugar: 1,39 g/l
- Sulfite: 53 mg/l
- pH value: 3,42
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 75 kcal
- Energy in kJ: 315 kJ
- Carbohydrates: 0,70 g
- Of which sugar: 0,00 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Lamuri" Nero d'Avola Sicilia DOC 2022]()
“Lamuri” Nero d’Avola Sicilia DOC 2022
The word Lamuri stands locally for "love" – and the vineyards of Tenuta Regaleali reflect this as well as the passion with which this Nero d'Avola was created. The vines thrive on barren limestone soil between gently rolling hills at an altitude of 450–750 metres above sea level. Bright ruby red in colour with a violet hue. The bouquet is charming and open: Ripe blackberry, white pepper and violet accents mingle with a delicate undertone of damp lava stones. The whole is fresh and earthy at the same time. On the palate, Lamuri dances between fullness and elegance: the fruit is juicy, not overloaded, underpinned by a crisp acidity that supports the body. The tannins are velvety soft, but present and carried by a mineral trace. The final is clean, unobtrusively spicy, with a hint of cassis and liquorice that lingers in the memory. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Nero d'Avola
- Maturation: 12 months 20/80 new/used barrique
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030
- Closure: natural cork
- Total extract: 31,85 g/l
- Total acidity: 5,55 g/l
- Residual sugar: 0,98 g/l
- Sulfite: 89 mg/l
- pH value: 3,48
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 76 kcal
- Energy in kJ: 316 kJ
- Carbohydrates: 0,10 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Ateo" Sant'Antimo Rosso DOC 2024]()
“Ateo” Sant’Antimo Rosso DOC 2024
"Atheist" is a provocative name for a wine that was first produced in 1989 – at a time when international grape varieties such as Cabernet Sauvignon and Merlot had no official place in the Tuscan wine hierarchy. Anyone who planted and marketed them was challenging the established rules. Ateo was Ciacci Piccolomini's response: a small rebellion that went on to become one of the estate's classics. The wine blends two international varieties with the native Sangiovese: Cabernet Sauvignon and Merlot from vineyards first harvested in 1989, complemented by the Tuscan soul. The soils are medium-grained, rich in Eocene marl, at altitudes of 240 to 360 metres. Fermentation takes place in steel and glazed concrete tanks at a controlled temperature.
- Grape variety: Cabernet Sauvignon, Merlot and Sangiovese
- Maturation: 6 months in a stainless steel/concrete tank
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,50 % vol
- Serving temperature: 18‑20 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: natural corks
- Food recommendations
pasta with beef ragù, roast pork, roast lamb - Total extract: 30,25 g/l
- Total acidity: 5,68 g/l
- Residual sugar: 1,74 g/l
- Sulfite: 82 mg/l
- pH value: 3,43
- Allergens
contains sulphites
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Greco di Tufo DOCG 2025]()
Greco di Tufo DOCG 2025
In the first century BC, the Pelasgians brought – immigrants from Thessaly – brought a grape variety to the hills of Irpinia that the Romans later called "Aminea Gemina" because of its characteristic two-part grape. Two millennia later, this vine still has the same character: unconventional, mineral, with a longevity that is unrivalled among white varieties. Mastroberardino has not only cultivated the Greco – the family rescued it when it had almost disappeared after the Second World War and made it the flagship of Campania for decades. The vineyards of Tufo and Petruro Irpino are situated at 450 metres above sea level, exposed to the south-east, in clayey and calcareous soils – and in Tufo the soil is literally named after the rock that was once important as a sulphur mine. This sulphur tone in the terroir is no coincidence: it is a signature. Hand-picked in the second decade of October, classic vinification in steel tanks at a controlled temperature, followed by several months of bottle ageing – precise, without distraction.
- Grape variety: 100% Greco
- Maturation: stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,50 % vol
- Serving temperature: 10‑12 °C
- Storage potential: 2029+
- Closure: natural cork
- Total extract: 23,66 g/l
- Total acidity: 5,82 g/l
- Residual sugar: 1,79 g/l
- Sulfite: 77 mg/l
- pH value: 3,22
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 75 kcal
- Energy in kJ: 313 kJ
- Carbohydrates: 1,20 g
- Of which sugar: 0,00 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Non Confunditur" Rosso Toscana IGT 2024]()
“Non Confunditur” Rosso Toscana IGT 2024
Non Confunditur – "not to be confused with": the family motto on the Argiano coat of arms also encapsulates the ethos of this wine. Founded in 1580, the estate is one of the founding members of the Brunello Consortium and has been cultivating its 60 hectares organically since 2018. The NC blends Cabernet Sauvignon, Merlot and Sangiovese from the estate's younger vines – a "Junior Super Tuscan", as cellar master Bernardino Sani calls it. Vinification in stainless steel and used barriques preserves the fruit's freshness.
- Grape variety: Cabernet Sauvignon, Merlot and Sangiovese
- Maturation: 12 months stainless steel/barrique
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
lasagne with wild boar sauce - Total extract: 30,69 g/l
- Total acidity: 5,58 g/l
- Residual sugar: 1,75 g/l
- Sulfite: 89 mg/l
- pH value: 3,49
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 81 kcal
- Energy in kJ: 339 kJ
- Carbohydrates: 0,90 g
- Of which sugar: 0,03 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Caterina Zardini" Valpolicella Classico Superiore DOC 2023]()
“Caterina Zardini” Valpolicella Classico Superiore DOC 2023
A top-class Valpolicella, fine and haunting spicy flavour with a full and fleshy fruit development of blackberries and cherries. Medium to full-bodied with good intensity and a firm tannin structure, with a wonderfully pleasant bitter note on the long finish. The delicious harmony between aroma and flavour is a delight. SUPERIORE.DE
- Grape varieties: 40% Corvina, 40% Corvinone, 20% Rondinella
- Maturation: 12 months oak barrel
- Vegan: yes
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2029+
- Closure: Diam
- Total extract: 30,36 g/l
- Total acidity: 5,74 g/l
- Residual sugar: 6,22 g/l
- Sulfite: 93 mg/l
- pH value: 3,38
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 79 kcal
- Energy in kJ: 330 kJ
- Carbohydrates: 1,50 g
- Of which sugar: 0,50 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["SANT'AGATA" Lambrusco di Sorbara DOC 2025 secco (BIO)]()
“SANT’AGATA” Lambrusco di Sorbara DOC 2025 secco (BIO)
Ruby red with pale violet highlights. The nose offers inviting aromas of violets, redcurrants and wild strawberries. On the palate, it is delicately fruity, dry and crisply fresh, with lively acidity and a finely sparkling perlage. Brings freshness and drinking pleasure to any garden party. Pairs perfectly with finger food, canapés, prosciutto and the like. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Lambrusco Sorbara
- Cultivation: biological
- Maturation: stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 11,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2028+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
mediterranean finger food - Eco-Control-No.: IT‑BIO‑006
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 65 kcal
- Energy in kJ: 273 kJ
- Carbohydrates: 0,10 g
- Of which sugar: 0,10 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Minaia" Gavi del Commune di Gavi DOCG 2025]()
“Minaia” Gavi del Commune di Gavi DOCG 2025
The vineyard overlooks the house. Visitors to the Cantina Bergaglio look out from the courtyard directly onto the Minaia slope – a single hectare on a medium slope, 300 metres above sea level, with red clay soil with an exceptionally high iron content. This soil is the reason why Minaia is a cru: Not because some committee decided it, but because this patch of earth produces something that no other hectare in the appellation can replicate. 100% Cortese, hand-picked, fermentation and ageing in steel on the lees – no wood, no intervention that does not serve the terroir. The Ligurian breezes that blow over the hills from the south slow down the ripening process and maintain the mineral tension that Daniele Cernilli once summarised in five words: "un vero Chablis à l'Italienne." Tre Bicchieri Gambero Rosso confirm this almost every year.
- Grape variety: 100% Cortese
- Maturation: 6 months stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 13,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
gamberi crudi, scallops with lime butter, risotto ai frutti di mare - Total extract: 23,65 g/l
- Total acidity: 5,50 g/l
- Residual sugar: 2,60 g/l
- Sulfite: 79 mg/l
- pH value: 3,46
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 74 kcal
- Energy in kJ: 306 kJ
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Brolio" Chianti Classico DOCG 2023]()
“Brolio” Chianti Classico DOCG 2023
The classic from the heart of Chianti Classico: Brolio combines the excellent drinkability of a young Chianti Classico with a complex, complete structure. The vineyards grow on the historic Castello di Brolio between 280 and 480 metres above sea level on five representative soil types – from sandstone to galestro and marine sediments. Intense ruby red colour. Fresh, floral nose with notes of chinotto, violets and mimosa, leading to fruity nuances of black cherries and sweet mint. Velvety and complex on the palate with great harmony, elegant structure and a long, mineral final. A textbook Chianti Classico from a historic terroir. SUPERIORE.DE
From 6 bottles per 12,99 € (0,75l · 17,32 €/l)
- Grape varieties: 95% Sangiovese, 5% Colorino
- Maturation: 9 months used tonneaux
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,00 % vol
- Serving temperature: 18‑20 °C
- Storage potential: 2031+
- Closure: natural cork
- Total extract: 29,65 g/l
- Total acidity: 5,75 g/l
- Residual sugar: 1,62 g/l
- Sulfite: 85 mg/l
- pH value: 3,36
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 81 kcal
- Energy in kJ: 337 kJ
- Carbohydrates: 0,90 g
- Of which sugar: 0,10 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Buonsenso" Catarratto Sicilia DOC 2024]()
“Buonsenso” Catarratto Sicilia DOC 2024
Buonsenso (common sense) is simply matured in steel tanks and left on the lees for four months. It is already visually impressive with its bright straw yellow colour. Attractive bouquet of wild flowers, mint, peach and green melon. The palate is refreshing with a great acid wire, rounded off by citrus and peach notes with a subtle hint of saltiness. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Catarratto
- Maturation: 4 months stainless steel on the fine lees
- Filtration: yes
- Alcohol content: 13,00 % vol
- Serving temperature: 10‑12 °C
- Storage potential: 2028+
- Closure: Diam
- Total extract: 23,47 g/l
- Total acidity: 5,95 g/l
- Residual sugar: 0,48 g/l
- Sulfite: 82 mg/l
- pH value: 3,33
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 74 kcal
- Energy in kJ: 307 kJ
- Carbohydrates: 0,10 g
- Of which sugar: 0,00 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Croere" Barbera d'Alba Superiore DOC 2022]()
“Croere” Barbera d’Alba Superiore DOC 2022
A Barbera with structure, clearly defined terroir and down-to-earth elegance: Croere grows on calcareous, white soil (marl-clay mixture), typical subsoil for finely mineralised, expressive wines with depth. The grapes come from vineyards with very low yields and are fermented traditionally with 15 days of maceration at 28–30 °C; after spontaneous malolactic fermentation, the wine matures in barriques – compact, but with finesse.
- Grape variety: 100% Barbera
- Maturation: 12 months barrique
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,50 % vol
- Serving temperature: 18‑20 °C
- Storage potential: 2030
- Closure: Nomacorc
- Total extract: 31,98 g/l
- Total acidity: 6,09 g/l
- Residual sugar: 1,75 g/l
- Sulfite: 84 mg/l
- pH value: 3,48
- Allergens
contains sulphites
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Metodo Classico Charmat Pinot Nero Bianco V.S. brut]()
Metodo Classico Charmat Pinot Nero Bianco V.S. brut
This Blanc de Noir from Conte Vistarino is made from gently pressed Pinot Nero grapes and is matured using the Charmat method. After fermentation, the wine matures on the lees for six months, giving it finesse and structure. Fine aromas of white flowers, apple and hazelnut on the nose, dry, precise and balanced on the palate. The elegant perlage, straw-yellow colour with a greenish shimmer and clear style make it a sophisticated sparkling wine that impressively reflects the nobility of Pinot Nero - complex and yet immediately accessible. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Pinot Nero
- Maturation: 2/6 months stainless steel/bottle on the fine lees
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,50 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2028
- Closure: natural cork
- Total extract: 22,21 g/l
- Total acidity: 6,15 g/l
- Residual sugar: 4,50 g/l
- Sulfite: 86 mg/l
- pH value: 3,45
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 76 kcal
- Energy in kJ: 318 kJ
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["New Day" Rosato Toscana IGT 2025]()
“New Day” Rosato Toscana IGT 2025
A new day, a new vintage – and the first wine of the year to leave the winery each year. While the red wines are still slumbering in their barrels, "New Day" already brings the message of the new 2025 vintage: freshness, joie de vivre and anticipation of what is to come. 100% Sangiovese, harvested by hand and gently pressed. Fermentation takes place at a low temperature in stainless steel, followed by a few months of ageing on the fine lees.
- Grape varieties: 90% Sangiovese, 5% Colorino, 5% Canaiolo
- Maturation: 3 months stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2029
- Closure: Diam
- Food recommendations
light fish dishes, antipasti - Total extract: 26,78 g/l
- Total acidity: 6,11 g/l
- Residual sugar: 0,91 g/l
- Sulfite: 59 mg/l
- pH value: 3,28
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 81 kcal
- Energy in kJ: 339 kJ
- Carbohydrates: 2,20 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Giravolta" Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)]()
“Giravolta” Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)
Giravolta – a name with a history. This was the name of the racehorse that once galloped across the Pozzopalo stud farm and always turned round abruptly in front of the old tuff quarry. This "U-turn" gave the wine its name, but it is the terra bianca, the white earth, that characterises it. While the basic Primitivo comes from the Terra Rossa, the Giravolta grows on calcareous, white soil, created by the breaking up of limestone. The tuffy, stony composition ensures rapid water drainage, but the porous stones also store moisture for the roots.
- Grape variety: 100% Primitivo
- Cultivation: biological
- Maturation: 9 months in barrique
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,50 % vol
- Serving temperature: 18‑20 °C
- Storage potential: 2030
- Closure: natural cork
- Food recommendations
salami, meat, offal, terrines - Total extract: 35,80 g/l
- Total acidity: 7,10 g/l
- Residual sugar: 8,00 g/l
- Sulfite: 120 mg/l
- pH value: 3,40
- Eco-Control-No.: IT‑BIO‑004
- Allergens
contains sulphites
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore Millesimato DOCG 2025 brut]()
Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore Millesimato DOCG 2025 brut
In 2019, UNESCO declared the Prosecco hills between Conegliano and Valdobbiadene a World Heritage Site. Not because of the wine – but because of the landscape that produces it: steep moraine slopes, stepped in terraces, calcareous soil with marl and clay, lapped by a breeze from the Adriatic Sea. Villa Sandi cultivates over eighty hectares of its own land in this World Heritage area – and for decades has been one of the addresses that have secured Prosecco's reputation as a serious sparkling wine. 100% Glera, hand-picked, pneumatic pressing. Fermentation at a controlled 15–16 °C according to the Charmat method – gentle, flavour-preserving, typical of the region. The Millesimato is a promise of quality: The grapes from one vintage are so good that they do not need to be blended across vintages – they stand on their own every year.
- Grape variety: 100% Glera
- Maturation: stainless steel
- Vegan: yes
- Filtration: yes
- Alcohol content: 11,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2028+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
prosecco risotto with prawns, antipasti misti, asparagus with burrata - Total extract: 21,61 g/l
- Total acidity: 5,80 g/l
- Residual sugar: 10,50 g/l
- Sulfite: 84 mg/l
- pH value: 3,59
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 67 kcal
- Energy in kJ: 280 kJ
- Carbohydrates: 1,30 g
- Of which sugar: 1,30 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["RADICE" Lambrusco di Sorbara DOC 2025 secco]()
“RADICE” Lambrusco di Sorbara DOC 2025 secco
Away with the clichés, bring on the surprises! Even the Paltrinieris’ most famous Lambrusco will delight any connoisseur. Radice is produced using the Pét Nat method (Metodo Ancestrale) and therefore undergoes a second fermentation on its own lees after bottling. This naturally cloudy, dry frizzante captivates right from the bouquet with notes of rhubarb, a fresh citrus note and a hint of bread. Its lingering, delicate effervescence and drinkycharacter make it a spirited companion to hearty, spicy antipasti, light meat dishes, or simply a lively celebration amidst nature and cheerful company. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Lambrusco Sorbara
- Maturation: pressure tank and bottle fermentation
- Filtration: no
- Alcohol content: 11,00 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2029
- Closure: crown cork
- Total acidity: 7,25 g/l
- Residual sugar: 0,19 g/l
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per pro 100 ml
- Energy in kcal: 65 kcal
- Energy in kJ: 273 kJ
- Carbohydrates: 0,1 g
- Of which sugar: 0,1 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Dolcetto d'Alba DOC 2024]()
Dolcetto d’Alba DOC 2024
This Dolcetto comes from the gently sloping, gravelly and limestone-rich plots around Barolo, and has always been regarded by Sandrone as a wine with a character all of its own. Hand-harvested at the end of September, with spontaneous fermentation in stainless steel and gentle ageing in neutral oak, this wine preserves the varietal character whilst imparting structure. In the glass, it displays a clear, luminous purple colour with violet highlights. The bouquet is as inviting as it is precise: black cherry, blackberry and plum, complemented by violet blossoms, almonds and a hint of graphite. On the palate, it displays a harmonious blend of juicy fruit, finely integrated acidity and ripe, slightly firm tannins. The medium-length finish carries mineral notes and a hint of herbal spice. A Dolcetto with substance and nobility, which brings the estate's philosophy – clarity, balance and elegance – to life even in what is supposedly the simplest of grape varieties. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Dolcetto
- Maturation: stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,50 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: Diam
- Total extract: 29,48 g/l
- Total acidity: 5,91 g/l
- Residual sugar: 0,74 g/l
- Sulfite: 68 mg/l
- pH value: 3,41
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 69 kcal
- Energy in kJ: 290 kJ
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Metodo Classico Charmat Rosé Pinot Nero V.S. brut]()
Metodo Classico Charmat Rosé Pinot Nero V.S. brut
This elegant rosé sparkling wine made from Pinot Nero is produced after a short maceration period and gentle pressing. The base wine matures on the fine lees until December, is then fermented in an autoclave and matures on the lees for a further six months. This is followed by at least two months of ageing in the bottle. The colour in the glass is pale pink with a fine, persistent perlage. Aromas of raspberries, wild strawberries and yellow fruit on the nose. Soft, creamy and fresh on the palate, harmoniously rounded off with 10 g/l dosage. A balanced, aromatic sparkling wine with international appeal - sensual, structured and remarkably elegant. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Pinot Nero
- Maturation: 2/6 months stainless steel/bottle on the fine lees
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,50 % vol
- Serving temperature: 8‑10 °C
- Storage potential: 2028
- Closure: natural cork
- Total extract: 24,15 g/l
- Total acidity: 6,05 g/l
- Residual sugar: 10,00 g/l
- Sulfite: 89 mg/l
- pH value: 3,48
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 76 kcal
- Energy in kJ: 318 kJ
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Mille" Rosato Costa Toscana IGT 2024]()
“Mille” Rosato Costa Toscana IGT 2024
Sparkling, bright salmon pink colour. Delicately fragrant nose of fresh peach, white flowers, some cherry fruit, underpinned by light spice. Very juicy, clear on the palate, with a cool fruit centre and well-integrated acidity. This incredibly racy rosato dances in its slender purity from the first to the last glass. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Sangiovese
- Maturation: 6 months stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,50 % vol
- Serving temperature: 10‑12 °C
- Storage potential: 2028+
- Closure: Diam
- Total extract: 27,66 g/l
- Total acidity: 5,95 g/l
- Residual sugar: 1,48 g/l
- Sulfite: 77 mg/l
- pH value: 3,39
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 69,1 kcal
- Energy in kJ: 289 kJ
- Carbohydrates: 1,80 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Prugnolo" Rosso di Montepulciano DOC 2024]()
“Prugnolo” Rosso di Montepulciano DOC 2024
Prugnolo Gentile – is the name given to Sangiovese in Montepulciano. And mammolo simply means violet in Italian. Anyone who knows the aromas of this wine will understand why the Corradi-De Ferrari family uses both: 85% Prugnolo Gentile for freshness and fruit, 15% Mammolo for the floral perfume that makes this Rosso unmistakable. Boscarelli has been producing Prugnolo as Rosso di Montepulciano since 1989 – from the youngest, most fragrant vines in the Cervognano cru vineyard at 280 to 350 metres, on calcareous alluvial soil with sand, silt and clay. Organic cultivation. Hand-picked in crates, selection at the sorting table, natural yeast fermentation in steel, 6 months maturation in glazed cement tanks.
- Grape varieties: 90% Prugnolo Gentile, 10% Mammolo
- Maturation: 9 months stainless steel
- Filtration: yes
- Alcohol content: 13,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2029+
- Closure: natural cork
- Food recommendations
tagliatelle al ragù, polenta e salsicce, grilled white meat - Total extract: 29,64 g/l
- Total acidity: 5,87 g/l
- Residual sugar: 1,22 g/l
- Sulfite: 78 mg/l
- pH value: 3,35
- Allergens
contains sulphites
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
![Merlot Alto Adige DOC 2023 (BIO)]()
Merlot Alto Adige DOC 2023 (BIO)
For decades, Margreid has been considered the Merlot Eldorado of South Tyrol – and Alois Lageder as its master. On the gentle slopes between 230 and 320 metres above sea level, where the first international vines were planted back in 1934, Merlots of impressive clarity are produced. The bouquet reveals intense notes of wild berries and plums, interspersed with fine spices and a hint of graphite. On the palate, the wine is medium-bodied and velvety, with a lively freshness and a lingering fruity final. SUPERIORE.DE
- Grape variety: 100% Merlot
- Cultivation: biological
- Maturation: 15 months large wooden barrel
- Vegan: yes
- Filtration: yes
- Alcohol content: 12,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: natural cork
- Total extract: 29,45 g/l
- Total acidity: 5,25 g/l
- Residual sugar: 1,15 g/l
- Sulfite: 64 mg/l
- pH value: 3,36
- Eco-Control-No.: IT‑BIO‑013
- Allergens
contains sulphites - Nutritional Information per 100 ml
- Energy in kcal: 70 kcal
- Energy in kJ: 283 kJ
- Carbohydrates: < 0,50 g
- Of which sugar: < 0,50 g
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
!["Monsanto" Rosso Toscano IGT 2022]()
“Monsanto” Rosso Toscano IGT 2022
Monsanto Rosso takes its name from the estate itself – a young, light-hearted red wine, a single-varietal Sangiovese from the estate's own vineyards on the south-western slope of the property. Here, crumbly galestro meets a striking concentration of tuff, that volcanic-marine soil which, over time, reveals fossils from the Cretaceous period. These soils, particularly rich in phosphorus, magnesium, potassium and lime, give the wine its complexity whilst preserving the purity of the fruit. Fermentation takes place in temperature-controlled, truncated cone-shaped steel tanks, accompanied by délestage and pumping over for 18 to 20 days. The wine is then aged for around twelve months in 38-hectolitre oak barrels.
- Grape variety: 100% Sangiovese
- Maturation: 12 months large barrel
- Vegan: yes
- Filtration: yes
- Alcohol content: 14,00 % vol
- Serving temperature: 16‑18 °C
- Storage potential: 2030+
- Closure: Diam
- Food recommendations
pasta al ragù, grilled meat, medium‑aged pecorino, hearty antipasti - Total extract: 29,91 g/l
- Total acidity: 5,69 g/l
- Residual sugar: 1,25 g/l
- Sulfite: 67 mg/l
- pH value: 3,36
- Allergens
contains sulphites
stored air-conditioned0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage























