“Leonia” Metodo Classico Millesimato Rosé DOC 2021 brut
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino | Tuscany
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Leonia Rosé is a tribute to the woman who, in the 19th century, planted French grape varieties in Pomino and pressed them in Italy's first gravity-fed cellar: great-great-grandmother Leonia, who was awarded a gold medal in Paris in 1878 for her work. This Metodo Classico made from Pinot Nero carries on her legacy in a rosé form. Hand-harvested into 15-kilo crates during the cool morning hours, the grapes come from the same high-altitude vineyards in Pomino that preserve the Burgundy grape's freshness. Gently pressed to produce a precise must and cold-settled for twelve hours, the wine ferments in steel tanks, partly in wood, before blending takes place in March, followed by a long ageing on the lees with riddling and disgorging.
A delicate, pale pink colour with a fine, persistent effervescence. Red berries and pink grapefruit combine with notes of toast and bread crust; on the palate, it is fresh, juicy and wonderfully long on the finish. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino
Tuscany
-
12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Leonia" Metodo Classico Millesimato DOC 2022 brut]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["Benefizio" Pomino Bianco Riserva DOC 2024]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
![Pinot Nero Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




