“Vigna Steinraffler” Lagrein Alto Adige DOC 2019
Tenuta J. Hofstätter | South Tyrol
Weingut J. Hofstätter | Rathausplatz 7 | IT 39040 Tramin
0,75 l · 34,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
Strong and warm red wine in Riserva quality with pronounced dark blackberry flavours and a fine smoky wood note. The full flavour is beautifully balanced with a remarkable finish. Vigna Steinraffler comes from the single vineyard of the same name and is undisputedly one of the region's Lagrein elite. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta J. Hofstätter
South Tyrol
-
86,00 €
!["Vigna Kolbenhof" Gewürztraminer Alto Adige DOC 2022 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 19,90 €
!["Kirchegg" Merlot-Cabernet Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Pinot Grigio Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Meczan" Pinot Nero Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 29,00 €
![Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG 2024 dry]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Gewürztraminer Alto Adige DOC 2023]()
22,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 49,00 €
![Metodo Classico Riserva Alto Adige DOC 2019 brut nature]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 26,00 €
!["Colpo di Zappa" Primitivo Gioia del Colle DOC 2021]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








