“Leonia” Metodo Classico Millesimato DOC 2022 brut
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino | Tuscany
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Leonia is named after a woman who was a century ahead of her time in Tuscany: Leonia, Lamberto Frescobaldi's great-great-grandmother, planted French grape varieties in Pomino in the 19th century and pressed them in Italy's first gravity-fed cellar – a pioneering feat that was honoured with a gold medal in Paris in 1878. Today, her name stands for the estate's first Metodo Classico, made from Chardonnay and Pinot Nero. The grapes come from Pomino's high-altitude vineyards, reaching up to around 700 metres above sea level. Harvested by hand, gently pressed and cold-settled for twelve hours, the must ferments in stainless-steel tanks, with part of it in oak, before the classic bottle fermentation – involving a long period of ageing on the lees, riddling and disgorging – brings the wine to perfection.
An intense straw-yellow colour in the glass, accompanied by a fine, persistent effervescence. Citrus and white blossom notes blend with hints of pastry and bread crust from the long yeast maturation; fresh and juicy on the palate, with a long finish. A Metodo Classico that pays a fitting tribute to a pioneering woman. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino
Tuscany
-
38,00 €
!["Leonia" Metodo Classico Millesimato Rosé DOC 2021 brut]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["Benefizio" Pomino Bianco Riserva DOC 2024]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
![Pinot Nero Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




